Android

Przeglądanie stron w Androidzie będzie bezpieczniejsze. Oto dlaczego

Jakub Szczęsny
Przeglądanie stron w Androidzie będzie bezpieczniejsze. Oto dlaczego
2

Nareszcie. Dziwiłem się, dlaczego Android w dalszym ciągu nie oferował takiej funkcji. Ale wreszcie się doczekałem: dzięki tej zmianie przeglądanie sieci za pomocą smartfonów z systemem Google będzie bezpieczniejsze. Szczególnie w kontekście nieco "upośledzonego" względem Chrome WebView.

WebView jest mechanizmem, który pozwala na otwieranie stron internetowych wewnątrz innych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. Stanowi on tzw. "biedniejszą wersję Chrome'a" i swego rodzaju kompromis między wygodą, a potrzebami deweloperów. Niestety, obok kastracji WebView z pewnych funkcji, owa sfera odznaczała się także nieco niższym poziomem bezpieczeństwa, co chętnie wykorzystywali cyberprzestępcy.

Na szczęście Google wreszcie zauważył ten problem. WebView został wyposażony w Safe Browsing

WebView od wersji 66 będzie domyślnie wspierał Safe Browsing - deweloperzy tworzący aplikacje na system Android nie będą musieli wprowadzać żadnych zmian w swoich propozycjach. Gdy tylko użytkownik zostanie przekierowany na stronę, która może mu wyrządzić szkody lub zdającą się podszywać pod inną usługę, pojawi się odpowiedni komunikat ostrzegający przed podawaniem swoich danych oraz przechodzeniem dalej.

Co ciekawe, ten mechanizm został już dodany w Androidzie 8.0 Oreo oraz we wcześniejszych wersjach WebView, ale nie był on włączony domyślnie. Aby to zrobić, trzeba było nieco pogrzebać w ustawieniach telefonu, co dla wielu użytkowników było zwyczajnie poza zasięgiem ich możliwości. Od teraz nie będą musieli robić dosłownie nic, aby włączyć Safe Browsing w WebView.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu