Google

Android TV w telewizorach Sony, Sharp i Philips. Google na poważnie bierze się za rynek Smart TV

Tomasz Popielarczyk
Android TV w telewizorach Sony, Sharp i Philips. Google na poważnie bierze się za rynek Smart TV
13

Słyszeliśmy to już kilkukrotnie, czyż nie? Dotąd Google nie miało szczęścia w walce o nasze salony i sypialnie. Google TV się zwyczajnie nie przyjęło, a sam Android, mimo że powszechnie stosowany w różnych przystawkach, nie był stricte telewizyjną platformą. Android TV, który właśnie oficjalnie zast...

Słyszeliśmy to już kilkukrotnie, czyż nie? Dotąd Google nie miało szczęścia w walce o nasze salony i sypialnie. Google TV się zwyczajnie nie przyjęło, a sam Android, mimo że powszechnie stosowany w różnych przystawkach, nie był stricte telewizyjną platformą. Android TV, który właśnie oficjalnie zastępuje poprzedni projekt, ma to zmienić i wszystko na to wskazuje, że tym razem się uda.

Na swoim blogu Google oficjalnie zapowiada, że w najbliższych miesiącach mamy zobaczyć liczne urządzenia pracujące pod kontrolą nowej platformy. Tym samym projekt Google TV, który rozpoczął swój żywot w 2010 roku i dotąd nie zanotował żadnych znaczących sukcesów idzie w odstawkę. Twórcy nie zamykają go całkowicie. Na początek zablokowany został dostęp do narzędzi deweloperskich. Z czasem jednak cały projekt ma zostać rozebrany na części pierwsze i włączony w Android TV (część urządzeń ma się ponadto doczekać aktualizacji, pozostali będą musieli się zadowolić jedynie nowymi wersjami usług i aplikacji). Pogłoski i doniesienia na ten temat pojawiały się jeszcze długo przed premierą tego ostatniego. Teraz stają się faktem.

Teraz podstawowym telewizyjnym projektem Google'a staje się Android TV zaprezentowany jesienią ubiegłego roku wraz z Lollipopem. Pierwszy produkt pracujący pod jego kontrolą, przystawka Nexus Player został raczej ciepło przyjęty. Natomiast pomysł z dołączeniem do niego pada i zoptymalizowaniem również pod kątem gier wydaje się przekonujący. Tymczasem już wiosną dołączą do niego telewizory Sharpa, Sony i Philipsa. Dwaj pierwsi to debiutanci, choć Sony miało swój epizod z Google TV. Philips (a właściwie firma TP-Vision odpowiadająca za produkcję telewizorów tej marki) jest już zaprawiony w boju, jeśli chodzi o Androida.

Lista firm współpracujących z Google przy Android TV jest zdecydowanie dłuższa. I choć nie poznaliśmy jeszcze wszystkich projektów, zapewne prędzej czy później je zobaczymy w pełnej krasie. Swoją propozycję na CES zaprezentował również Razer - nosi ona nazwę Forge TV. W tym przypadku jest to jednak produkt typowo gamingowy kładący duży nacisk na streaming gier, multimediów i aplikacji z urządzeń mobilnych oraz desktopów. Zresztą sam Google wspiera taki model funkcjonowania, wprowadzając do Androida TV funkcję Googlecast.

Trzeba jednak zauważyć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Google zapowiada tak mocną ofensywę na rynku Smart TV. Z poprzednią platformą sytuacja wyglądała podobnie. Pozostaje mieć nadzieję, że koncern wyciągnął wnioski i teraz jest w stanie zaoferować solidny produkt zoptymalizowany pod kątem zastosowań telewizyjnych. Przy odpowiednim wsparciu ze strony partnerów, zainteresowaniu programistów i determinacji powinno się udać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu