Android

Korzystacie z zabezpieczenia wzorem w Androidzie? Uważajcie: w najnowszej wersji nie działa jak powinien

Kamil Świtalski
Korzystacie z zabezpieczenia wzorem w Androidzie? Uważajcie: w najnowszej wersji nie działa jak powinien
12

Użytkownicy Android Pie zgłaszają błąd związany z zabezpieczeniem wzorem na ekranie urządzenia. Dodatkowa warstwa w postaci niepokazywania paska nie działa tak, jak powinna.

Smartfony od lat stały się naszymi najbardziej osobistymi urządzeniami. Zastąpiły cały szereg innych gadżetów, ale też skrywają cały zestaw wrażliwych informacji, którymi niekoniecznie chcemy się dzielić. Nikogo raczej nie dziwi więc to, że zabezpieczamy je odciskami palców, pinami, hasłami czy kodami opartymi na wzorach. I właśnie użytkownicy tych ostatnich korzystający z Androida 9 Pie skarżą się na losowe problemy związane z ich pokazywaniem na ekranie.

Android 9 Pie i pokazywanie wzoru zabezpieczającego dostęp do urządzenia

Od jakiegoś czasu użytkownicy korzystający z wzoru do odblokowywanie ekranu na Androidzie, mają możliwość ukrycia wymazywanych "ścieżek". To praktyczne rozwiązanie, które sprawia że poznanie naszego hasła dla przypadkowego gapia jest nieco trudniejsze. Oczywiście trudno tutaj mówić o stuprocentowej skuteczności, ale zawsze to jakaś dodatkowa warstwa zabezpieczeń, którą użytkownicy sobie jak najbardziej cenili. Niestety -- w Android 9 Pie działa ona dość... losowo. Użytkownicy stockowej wersji systemu, korzystający z drugiej generacji słuchawek Google Pixel oraz Nokia 7 Plus skarżą się, że funkcja ta działa jak chce. Jak to wygląda w praktyce można podejrzeć na poniższym filmiku:

Jak widać — mimo aktywacji niewidzialnego wzoru — i tak został on na ekranie, a na forum Google użytkownicy raportują identyczne problemy. O sprawie jest stosunkowo cicho, co... tak naprawdę niespecjalnie mnie dziwi. Udział Android 9 Pie w rynku jest wciąż śmiesznie mały, do tego z tej garstki użytkowników należy jeszcze przesiać tych, którzy korzystają z funkcji ukrywania wzoru.

Co ciekawe — jak czytamy na forum, już podczas bety błąd ten był zgłaszany — i rzekomo został naprawiony. No cóż, jak widać — nie do końca. Niby nic, ale jednak mowa tutaj o bezpieczeństwie, a funkcja ukrywania kodu znalazła się tam nie bez powodu.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu