Android

QuizUp – dawno żadna gra mobilna nie wciągnęła mnie tak bardzo

GU
Grzegorz Ułan
9

Nie minął jeszcze rok od uruchomienia Google Play Games, a już dziś można powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę i niezły zastrzyk popularności dla wielu pozycji w Google Play. Obecnie ciężko trafić na jakąś grę, która nie korzystałaby z tego systemu, bo co jak nie współzawodnictwo i prześciganie...

Nie minął jeszcze rok od uruchomienia Google Play Games, a już dziś można powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę i niezły zastrzyk popularności dla wielu pozycji w Google Play. Obecnie ciężko trafić na jakąś grę, która nie korzystałaby z tego systemu, bo co jak nie współzawodnictwo i prześciganie się ze znajomymi w osiągnięciach zatrzyma graczy na dłużej?

Pierwszy raz trafiłem na GPG w polskiej grze Squarge, gram w nią do dziś i na tyle mi się spodobała, że zakupiłem pełną wersję. Akurat ta pozycja korzysta w statystykach w pełni z GPG, ale okazuje się, że są gry, które mają też świetnie rozbudowany system własnych rankingów i należy do nich QuizUp, czyli również przedstawiciel mojej ulubionej kategorii w Google Play - Łamigłówki i układanki.

Gram w nią od dwóch dni i jestem pod dużym wrażeniem pomysłu, wykonania i zaangażowania graczy z całego świata. Praktycznie w każdej kategorii i w każdej chwili możemy zagrać i zmierzyć się z kimś ze znajomości w wybranej dziedzinie wiedzy. Do wyboru jest ponad 400 kategorii quizów. Z pewnością każdy z Was znajdzie kilka tematów, w których czuje się mocny i może wykazać się swoją wiedzą z graczami z całego świata.

Zasady są proste - wybieramy swój temat i czekamy na wolnego gracza w danej kategorii (możemy też wyzwać na pojedynek któregoś ze swoich znajomych), po przyporządkowaniu zaczynamy zabawę. Pytania są ściśle związane z wybraną tematyką - mogą to być pytania z historii tematu czy aktualnych wydarzeń w formie tekstowej lub obrazkowej. Mamy do wyboru cztery możliwe odpowiedzi i zaznaczamy jedną właściwą. Im szybciej odpowiemy tym więcej punktów otrzymamy. Za każdą prawidłową odpowiedź maksymalnie możemy dostać 20 punktów, z tym że w ostatniej, siódmej rundzie, liczba punktów podwaja się. Za każdą sekundę zwłoki zabierany jest jeden punkt.

Po zakończeniu rozgrywki możemy podejrzeć statystyki jak i prześledzić wszystkie pytania i odpowiedzi jeszcze raz. Mamy tu też od razu link do sprawdzenia aktualnego rankingu w danej kategorii tematycznej, z podziałem na znajomych, graczy w pobliżu, według kraju oraz światowy.

Nie zabrakło tu też elementów społecznościowych, takich jak dyskusje w wybranej tematyce czy prywatne rozmowy z graczami w wbudowanych czacie.

Co ciekawe, przynajmniej ja nie spotkałem się z taką opcją w znanych mi grach mobilnych, dostęp do tych wszystkich statystyk mamy również z poziomu strony www - QuizUp - po zalogowaniu możemy wygodnie prześledzić je według wszystkich kategorii.

Bez dwóch zdań - świetny pomysł i wykonanie. Gra pozwala na chwile dobrej zabawy i rozrywki, ale i też daje możliwość sprawdzenia i co więcej, poszerzenia swojej wiedzy w wielu dziedzinach. Polecam, zwłaszcza posiadaczom smartfonów z Androidem, bo na iOS to już zapewne znana wszystkim pozycja.

Strona główna QuizUp.
Gra do pobrania z Google Play.
Gra do pobrania z App Store.
QuizUp na AntyApps.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu