Wiele osób uznaje system mobilny Google - Android, za króla personalizacji i modyfikacji na rynku, co jednak nie jest do końca prawdą. Pokażę wam, że ...
Android jest królem modyfikacji? To nie jest do końca prawda...
Fan mobilnych okienek, technologii internetowych o...
Wiele osób uznaje system mobilny Google - Android, za króla personalizacji i modyfikacji na rynku, co jednak nie jest do końca prawdą. Pokażę wam, że Symbian, Maemo, MeeGo, iOS, czy Windows Mobile nie mają się czego wstydzić, a Android wcale nie jest tak niesamowicie innowacyjny pod względem modyfikacji, jak wam się to wydaje.
Pamiętam czasy, gdy korzystało się z klasycznych telefonów takich, jak Sony Ericsson K500i, czy późniejszy K750i. Był to magiczny czas, gdy Symbian podbijał rynek, mając w swojej ofercie dziesiątki przydatnych aplikacji i gier i nikt nie myślał o tym, że kiedyś może się to zmienić. Ludzie w tamtych czasach byli kreatywniejsi i próbowali zrobić ze swoich telefonów coś więcej, mieć unikatowy telefon z unikatowymi możliwościami, chcieli być inni od swoich znajomych - bajeranctwo było wtedy na bardzo wysokim poziomie. Pamiętam przenoszenie oprogramowania z Sony Ericssonów z serii W do K, dzięki czemu, K550i zyskał menu główne stworzone w animacji Flash wyświetlające drgającą tapetę, poruszającą się w takt odtwarzanej muzyki.
Symbian był niesamowity
Pierwszym systemem, którego każdemu zazdrościliśmy, był Symbian. Tony genialnych gier z prawdziwą grafiką 3D, ciekawe aplikacje i Wi-Fi - to, czego nie miały nasze komórki. Z upływem czasu, Nokia, Motorola i Sony Ericsson prezentowały coraz to nowsze urządzenia oparte o platformę finów, aż pojawiła się poważna konkurencja dla Symbiana, jaką miał być Windows Mobile, wywodzący się z Windows CE, tworzonym na potrzeby urządzeń PDA.
Symbian za czasów swojego dzielnego panowania, posiadał naprawdę wiele modyfikacji, które poprawiały jego wygląd i funkcjonowanie, jednak nie było to nic nadzwyczaj ciekawego - telefony Sony Ericssona z czasem również zaczęły działać na autorskiej platformie - A2, która pozwalała na znacznie większe modyfikacje oprogramowania, a to za pomocą rosyjskich for i stron serwujących nam tysiące motywów, ikonek i skrótów, pozwalających nam na tworzenie własnego układu menu aplikacji, choć były też patche - rozpakowywanie paczek rar? Nic trudnego. Blokowanie dostępu do SMS, czy rozmów telefonicznych hasłem? Nic nowego. Tworzenie własnego slangu, podmieniając napisy w systemie? Mój Sony Ericsson lubił kląć i to niejednokrotnie. Nastał czas telefonów dotykowych, pierwsze dotykowe Nokie oraz iPhone, który przetasował karty i ustanowił siebie nowym, genialnym władcą rynku. Nokie, takie jak N8, E7, czy C6 były naprawdę udanymi telefonami, jednak sam system był za bardzo przestarzały, aby dogonić konkurencję, przy czym interfejs użytkownika był niesamowicie niewygodnym do obsługi palcem, a liczba modyfikacji na Nokia Anna i Belle, była niesamowita, jednak, niestety - wszystko to goniło iPhone, a następnie Androida.
windows mobile!
Pierwsze PDA nie były niczym nadzwyczajnym, a jednymi z niewielu firm, które zapragnęły wypromować Windows Mobile była para HTC i Samsung. Kilka naprawdę genialnych nakładek, grzebanie w rejestrze systemu, zmiany klawiatury, podmienianie ikonek oraz funkcjonowania systemu podczas wciskania wcześniej przypisanych do innych czynności przycisków - tego nie wymyślono za czasów panowania Androida, to było już o wiele dawniej, choć mało kto o tym pamiętał.
For poświęconych tematyce Windows Mobile było naprawdę wiele, poradniki, modyfikacje - wiedza była podawana z pokolenia na pokolenie, a niedoścignionym, drogim ideałem, przez cały czas były urządzenia HTC - w tym ideał ideałów, HTC Touch HD2, który w następnym czasie zyskał Androida oraz Windows Phone.
iOS spod znaku jabłka
Cydia, Jailbreak. Jeżeli wydaje się wam, że iOS jest zamkniętym systemem, bez możliwości modyfikacji to jesteście w orgomnym błędzie. Liczba motywów, czy przydatnych tweaków, dodających iOS więcej możliwości było naprawdę dużo, a używali tego prawie wszyscy świadomi użytkownicy for, gdy flagowym urządzeniem Apple był iPhone 4.
iOS był systemem trochę kalekim, jeżeli chodzi o listę ciekawych funkcji, czy otwartości, jednak społeczność w bardzo szybki sposób zrobiła wszystko, co w ich mocy, aby maksymalnie spersonalizować iPada, iPoda Touch oraz iPhone. Pierwszym, większym projektem okazała się być Cydia. Było to miejsce, gdzie można było pobrać i kupić masę modyfikacji, motywów i temu podobnych dodatków. Naturalnie, istniała również możliwość tworzenia repozytoriów oraz automatycznej aktualizacji dodatków, a sam program stał się niesamowicie popularnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcieli zrobić ze swoim iUrządzeniem coś więcej. Zdejmowanie simlocka, odblokowywanie wielozadaniowości, dodawanie widgetów na pulpicie iOS - to wszystko było kwestią czasu, ponieważ ludzie, którzy kochali modyfikować systemy Apple, bardzo szybko postanowili stworzyć parę dodatków, które ich zdaniem, powinny być w systemie od premiery pierwszej wersji iOS. Niestety, Apple postanowiło załatać większość luk w systemie, zapobiegając tym samym wszelakim modyfikacjom wykraczających poza narzucone przez Apple funkcje i potrzebę kupowania aplikacji dodających pożądane funkcje w sklepie App Store - naturalnie, z zyskiem dla samego koncernu . Mimo wszystko, Cydia nie umarła, ludzie nadal modyfikują iUrządzenia, chociaż, tak naprawdę, ostatnim czasem staje się to jedynie próbą wykroczenia poza ryzy narzucone przez twórcę oprogramowania, ponieważ sam iOS jest w tej chwili prawdopodobnie najbardziej kompletnym systemem mobilnym na ziemi, a jedyną rzeczą zarzucaną korporacji są zbyt małe ekrany dotykowe iPhone - no ale to temat na inną opowieść.
MeeGo, Windows Phone 7
Nokia N9 pracująca pod kontrolą MeeGo była łakomym kąskiem dla społeczności Linuksa. Setki otwarto-źródłowych aplikacji, dodatkowych funkcji aplikacji, paczek aktualizacji na wzór Service Pack w Windows, dodatkowe centrum aplikacji, rozwijane do tej pory - to wszystko jest cudem modyfikacji, której w tym przypadku nikt nie miał zamiaru zagrozić.
Windows Phone był kompletnie inny. Brak dostępu do plików systemowych, bardzo dużo braków względem swojej konkurencji - społeczność XDA postanowiła to zmienić, co udało się jej całkiem dobrze. Jak się okazuje, Microsoft zostawił w swojej mobilnej platformie wiele luk, które tylko prosiły się o to, aby ktoś wreszcie opracował metodę Jailbreakowania pierwszych HTC i Samsungów, która co ciekawe, działa tak samo od pierwszych urządzeń z tym systemem, aż po ostatnie Lumie z Windows Phone 7.8. Ósma wersja mobilnego, kafelkowego systemu załatała dawne luki, choć nie przeszkodziło to "nadwornym hakerom" XDA w stworzeniu skutecznego narzędzia odblokowującego system dla Samsunga Ativ S.
Android
I nastał Android, którego początki były naprawdę cudowne. Pamiętam, ile modyfikacji i nakładek powstawało na samym początku istnienia tego systemu. Przenoszenie HTC Sense z urządzeń HTC na telefony Samsunga, pierwsze odblokowywanie bootloadera oraz instalacja CyanogenMod 3. To były czasy, gdy ludzie tworzyli poradniki, a inni traktowali je jak biblię, gdzie dzisiaj, młodzież wychowuje się w standardzie "mi się należy" - niczym jak za czasów komunizmu w Polsce, a jak dobrze wiemy, jeżeli nie zapracujemy, to nic nie spadnie z nieba.
Pamiętajcie, że wszystkie walki o to, która platforma jest najbardziej modyfikowalną nie ma większego sensu, ponieważ gdyby nie modyfikacje społeczności, to wszystkie systemy operacyjne wyglądałyby bardzo podobnie do ich pierwowzorów przedstawionych podczas pierwszej prezentacji urządzenia. Zapominamy o tym, jak wielki wpływ na zmiany w naszym ulubionym Androidzie, iOS, Windows Phone, czy jakimkolwiek innym systemie mobilnym mamy my, użytkownicy, którzy zamiast korzystać z oficjalnego software, decydują się na instalację Custom-ROM-ów, czy też, sięgają po Cydię i forum XDA. Android nie jest królem modyfikacji i jest jedynie kolejnym, świetnym systemem z genialną społecznością, jednak nie zauważamy jego równości z innymi systemami tylko dlatego, że na chwilę obecną, to Android króluje rynkiem i to Androida uznaje się jako najlepszy system pod każdym względem, co jest naturalnie jedną, wielką obłudą, bo identycznie myśleli posiadacze Nokii z Symbianem w 2006 roku, jak i posiadacze iPhone w 2010-tym, czy wy... dzisiaj, z Androidem w 2014 i Nexusami na koszulkach i Samsungami w kieszeniach.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu