Google

Było wygodnie, ale już nie będzie. Android żegna się z fajną funkcją

Piotr Kurek
Było wygodnie, ale już nie będzie. Android żegna się z fajną funkcją
30

Google po raz kolejny pokazuje, że nie ma skrupułów przed rezygnacją z rozwiązań, z których użytkownicy Androida mogą korzystać od lat. Kolejną ofiarą firmy jest funkcja Android Beam pozwalająca na bezprzewodowe przesyłanie plików.

Sposoby przesyłania plików na urządzeniach mobilnych od lat dzielą rynek. Zarówno Apple, jak i Google oferuje użytkownikom swoich produktów różne rozwiązania. Działają one zazwyczaj bez żadnego problemu — pod warunkiem, że wykorzystywane są w obrębie jednego ekosystemu. Google nie potrafi jednak wypracować jednego, spójnego, standardu, który mógłby zaoferować swoim klientom. W odróżnieniu od Apple, które od lat oferuje i wspiera AirDrop na wszystkich swoich sprzętach. Firma z Mountain View uśmierca kolejną funkcjonalność na telefonach z Androidem, o której mogliście nawet nie słyszeć. A jest nią Android Beam.

Na co dzień korzystam z AirDrop — zarówno przy przesyłaniu plików między iPhonem a komputerem, czy innymi urządzeniami z systemem iOS. Narzędzie jest to wygodne, szybkie i prawie niezawodne. Nie wymaga skomplikowanej konfiguracji, ani konieczności połączenia z siecią. Jego ograniczenia? Działa wyłącznie w obrębie ekosystemu Apple. Przesyłanie plików między iPhonem, a telefonem z Androidem nie jest już takie łatwe, choć można znaleźć aplikacje, które to ułatwiają. W takich przypadkach sięgam między innymi po PhotoSync, które pozwoli mi na transfer zdjęć, czy filmów między różnymi urządzeniami, bez względu na system.

Android Beam zniknie z urządzeń z zainstalowanym systemem Android Q

Zobacz też: Android Q skradnie trochę uroku iOS. Użytkownicy to docenią

Google swoim użytkownikom również daje systemową, uniwersalną możliwość bezprzewodowego przesyłania plików między dwoma urządzeniami. Android Beam zadebiutowało wraz z premierą Android 4.0 Ice Cream Sandwich i działa do dziś. Narzędzie oparte na NFC i Bluetooth wymaga kontaktu fizycznego poprzez dotknięcie pleckami dwóch telefonów. Jednak Android Pie będzie ostatnią odsłoną systemu, na którym Android Beam będzie dostępne.

Na kończącym się dzisiaj Google I/O redaktorzy Techradar potwierdzili, że Android Beam, którego zabrakło w wersjach beta Android Q, nie trafi do pełnej jego odsłony. Ostatnim systemem wspierającym to rozwiązanie pozostaje Android Pie i wraz z aktualizacją, przestanie działać. W chwili obecnej Google nie przekazało informacji, czy planuje wprowadzenie alternatywy dla Android Beam. Czas pokaże, czy w kolejnych odsłonach bety Androida Q pojawi się narzędzie, które będzie tak wygodne, jak AirDrop, czy wciąż będziemy musieli posiłkować się dedykowanymi aplikacjami.

Źródło: Techradar

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu