Android

Android 7 z jedną z moich ulubionych funkcji iOS-a. Dobra decyzja Google

Konrad Kozłowski
Android 7 z jedną z moich ulubionych funkcji iOS-a. Dobra decyzja Google
56

Najpierw Apple, teraz Google - wielkie firmy podążają ścieżką niezależnego dewelopera, który udostępniając aplikację f.lux znacząco uprzyjemnił korzystanie ze świecącego ekranu w ciemnych warunkach. Wiele wskazywało na to, że Googlerzy nie wdrożą do nowego Androida swojej wersji f.lux, lecz ostatnie doniesienia sugerują, że jednak do tego dojdzie - na całe szczęście!

Wprowadzona w jednej z aktualizacji dla iOS 9 funkcjaNight Shift to jedna z moich ulubionych funkcji. Obniżenie poziomu emitowanego przez ekran koloru niebieskiego i zmiana temperatury barw na cieplejszą sprawia, że wpatrywanie się w świecący ekran, gdy wokół panuje ciemność, nie wpływa tak negatywnie na nasz wzrok i samopoczucie. Bardzo łatwo przywyknąć do tego komfortu, dlatego za każdym razem, gdy sięgam po Nexusa, jestem zmuszony obniżać poziom jasności do całkowitego minimum, by telefon stał się używalny.

Z tego powodu byłem zachwycony, gdy w pierwszych wersjach testowych Androida 7.0 pojawił się tryb Night Mode. Niestety, niedługo później został usunięty, a Googlerzy zapytani o powód takiej decyzji odpowiadali, że poziom implementacji funkcji nie spełniał ich oczekiwań. Jak się okazuje, nie zrezygnowano zupełnie z trybu nocnego, a jedynie wzmożono prace nad jego poprawieniem.

W efekcie Android 7 będzie posiadał funkcję Night Light - właśnie pod taką nazwą zadebiutować ma ona wraz z nowym smartfonem serii Nexus. Całkiem możliwe, że trafi ona tylko i wyłącznie do nowego modelu, za którego odpowiada firma HTC. Zeszłoroczne Nexusy 5X i 6P mogą nie doczekać się tej nowości, co byłoby naprawdę rozczarowujące. Zrzuty ekranu zapowiadają opcje automatycznego aktywowania i dezaktywowania się trybu nocnego o wskazanych przez nas porach lub w zależności od godziny zachodu i wschodu słońca.

Jeszcze większe prawdopodobieństwo ominięcia starszych modeli dotyczy innej funkcji, a mianowicie trybu ambient. Za najbardziej udane implementacje tego rozwiązania uważam dokonania Nokii i Motoroli. Google zaczerpnie pomysł od pierwszej z firm i pozwoli na aktywowanie trybu biernego ekranu po dwukrotnym tapnięciu. Obecność tej funkcji wymaga odpowiedniego zaplecza sprzętowego i właśnie z tego powodu użytkownicy Nexusów z 2015 roku najprawdopodobniej nie uświadczą nowości na swoich urządzeniach. Nowy Android to także nowy, mocno zmieniony launcher, zaś inżynierowie Google podzielili się z nami swoją opinią i poznaliśmy najlepsze funkcje nowego Androida ich zdaniem. A jakie będą Wasze?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu