Android

Android 7.1.2 nie dla starszych Nexusów

Tomasz Popielarczyk
Android 7.1.2 nie dla starszych Nexusów
11

Google nie zwalnia tempa, jeśli chodzi o aktualizacje Androida. Wersja 7.1.2 zawiera głównie poprawki i ulepszenia, a mimo to nie trafi do części urządzeń z Androidem 7.1.1.

Takiej sytuacji jeszcze nie było. Google oczywiście nigdy nie obiecywał, że będzie w nieskończoność aktualizował Nexusy. Natomiast okres wsparcia dla modeli 6 oraz 9 już upłynął (debiutowały w październiku 2014). Wydawać by się mogło jednak, że będą mogły one liczyć na wszelkie poprawki związane z działaniem, wydajnością i stabilnością. Sam byłem przekonany, że po prostu nie otrzymają już żadnego z "dużych" wydań systemu. Tymczasem jest inaczej i nie trafią do nich również "małe" aktualizacje - do tych zalicza się wersja 7.1.2. Zamiast nich mają otrzymywać już wyłącznie biuletyny bezpieczeństwa.

Google nie podaje, co dokładnie zostało zmienione w nowym systemie. Wiemy jedynie o poprawkach związanych z działaniem, eliminacją błędów oraz pomniejszych ulepszeniach dla użytkowników oraz operatorów. Co się za tym kryje? No cóż, możemy jedynie spekulować (lub szukać na własną rękę, kiedy już system finalnie zadebiutuje). Może się zatem okazać, że Nexus 6 i 9 nie potrzebują tak naprawdę tej aktualizacji - stąd po prostu jej nie dostaną.

Androida 7.1.2 otrzymają natomiast Nexusy 5X i 6P, przystawka telewizyjna Nexusa Player, tablet Pixel C oraz smartfony Pixel oraz Pixel XL. Aktualizacja ma się pojawić w ciągu nadchodzących kilku miesięcy i zostanie udostępniona w formie OTA. Można się spodziewać, że dla Nexusów 6 i 9 wydane zostaną nieoficjalne ROM-y i modyfikacje oparte na tej wersji (i zapewne kolejnych również) systemu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu