Android

Android 6.0 na Nexusach 4, 7 (2012) i 10. Neoficjalnie... ale działa! [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
39

Czego Google nie zrobi, tam niezalezni deweloperzy sobie poradzą. Najnowszy Android 6.0 został już nieoficjalnie wydany na wszystkie Nexusy, dla których wsparcie ze strony kalifornijskiej firmy właśnie zostało zakończone. Idealnie nie jest, ale będzie coraz lepiej. Marshmallow na starych Nexusach...

Czego Google nie zrobi, tam niezalezni deweloperzy sobie poradzą. Najnowszy Android 6.0 został już nieoficjalnie wydany na wszystkie Nexusy, dla których wsparcie ze strony kalifornijskiej firmy właśnie zostało zakończone. Idealnie nie jest, ale będzie coraz lepiej.

Marshmallow na starych Nexusach

Posiadacze Nexusów 4 już od jakiegoś czasu mogą się cieszyć funkcjonalnym portem Androida 6.0 Marshmallow. System działa na smartfonach przyzwoicie i jest w pełni funkcjonalny. Teraz dołączają do niego tablety Nexus 7 (z 2012 roku) oraz Nexus 10. Tutaj już sytuacja nie jest taka dobra. Szczególnie na Nexusie 7 pojawiają się znaczące problemy z wydajnością. Użytkownicy donoszą też o niepoprawnie działających modułach łączności i wadliwym aparacie. Widać dobitnie, że przed twórcami tych niezależnych ROM-ów jeszcze sporo pracy.

W związku z tym, że są to projekty w pełni nieoficjalne, ich instalacja wymaga odblokowania bootloadera w naszym urządzeniu, a także zainstalowania alternatywnego modułu Recovery. Nie jest to zdecydowanie zabawa dla początkujących użytkowników, jednak procentuje nowszym, często lepszym oprogramowaniem dla naszych urządzeń.

Apple News nie działa w Chinach

Apple News ma być rewolucją w sposobie dostarczania newsów w sieci, a przy tym stwarzać zupełnie nowe modele dystrybucji i monteyzacji treści dla wydawców. Póki co z platformy mogą korzystać wyłącznie Amerykanie, ale z czasem pojawi się ona w innych regionach - barier przed wdrożeniem nie ma na tyle wielu, aby zwlekać z ekspansją. Tymczasem okazuje się, że w Chinach Apple News nie działa. Firma z Cupertino zdecydowała się podporządkować tutejszemu prawu i dezaktywuje usługę po przekroczeniu granicy. Oczywiście oficjalnego komentarza od Apple w tej sprawie brak. Przy czym trzeba dodać, że nie jest to pierwszy takich ruch, bo już wcześniej Apple dostosowywało się do tutejszych wymogów. Przykładowo w Chinach Apple Maps mają alternatywne, "rekomendowane" przez tutejszy rząd mapy. Widać, że koncernowi bardzo zależy na dobrych relacjach z Chinami i nie ma zamiaru odcinać sobie tego źródła przychodów.

One Plus X 12 października

Spekuluje się, że już 12 października zobaczymy "pogromcę flagowców" w wersji mini. Urządzenie ma otrzymać 5-calowy ekran Full HD, ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio X10, 2/3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Do zdjęć posłuży aparat 13 Mpix. Nieoficjalnie wiadomo, że obudowa smartfona ma być odporna na wodę i kurz, co poświadczy norma IP67. Więcej dowiemy się już wkrótce.

Więcej material design w Google Maps

Przeglądarkowa wersja Google Maps stała się ładniejsza i bardziej spójna z innymi usługami kalifornijskiej firmy. A wszystko to dzięki większej ilości elementów material design. Twórcy zaimplementowali tutaj znany z platform mobilnych panel, na którym wyświetlane są informacje dotyczące miejsc, a także wskazówki dojazdu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu