Android

Android 6.0.1 z setkami nowych emotikon wylądował [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Android 6.0.1 z setkami nowych emotikon wylądował [prasówka]
10

Google udostępnił na swoich serwerach obrazy Androida 6.0.1 dla smartfonów z serii Nexus. Nowa wersja systemu, jak sugeruje numerek, to wydanie skupiające się głównie na poprawkach i eliminowaniu błędów. Co jednak nie znaczy, że zabrakło w nim namacalnych nowości. Android 6.0.1 Na serwerach Go...

Google udostępnił na swoich serwerach obrazy Androida 6.0.1 dla smartfonów z serii Nexus. Nowa wersja systemu, jak sugeruje numerek, to wydanie skupiające się głównie na poprawkach i eliminowaniu błędów. Co jednak nie znaczy, że zabrakło w nim namacalnych nowości.

Android 6.0.1

Na serwerach Google'a udostępniono obrazy Androida 6.0.1 dla wszystkich dostępnych na rynku Nexusów - począwszy od Nexusa 5. Ostatnio nie zdarzało się to często, więc warto odnotować ten fakt. Co jednak nowy Android 6.0.1 wprowadza? Większość nowości jest niewidoczna gołym okiem. Google tradycyjnie usprawnił wydajność, stabilność oraz niezawodność swojej platformy. Jedną z największych nowości jest obsługa emoji wchodzących w skład systemu Unicode 8. W sumie daje to setki nowych buziek, znaczków i wzorków, które możemy umieszczać w naszych wiadomościach i nie tylko. Z mniej istotnych nowości warto wspomnieć o powrocie funkcji wyciszania powiadomień do następnego alarmu - nie wiedzieć czemu, usunięto ją w Androidzie 6.0. Na tabletach Nexus 7 i Nexus 9 zmienił się natomiast wygląd belki nawigacyjnej przy dolnej krawędzi ekranu. Przyciski back i home przesunięto do lewej krawędzi, a multitasking - do prawej. Natomiast posiadacze Nexusów 5, 6, 7 i 9 otrzymali możliwość włączania aplikacji aparatu przez dwukrotne wciśnięcie przycisku power.

Równolegle z Androidem 6.0.1 zadebiutował grudniowy biuletyn bezpieczeństwa, który eliminuje kolejne problemy, łata luki i czyni urządzenia mniej podatnymi na ataki (a przynajmniej takie jest jego założenie).

Aktualizacja OTA powinna wystartować jeszcze dziś, ale będzie udostępniana partiami. Uzbrójcie się zatem w cierpliwość, bo może upłynąć kilka dni, zanim otrzymacie powiadomienie o możliwości zainstalowania nowego Androida 6.0.1.

Przypomnienia w kalendarzu

Nowości w Androidzie to jedno, a aplikacje Google'a to drugie. Tutaj aktualizacje są udostępniane zdecydowanie częściej. W najnowszej wersji mobilnego Kalendarza Google pojawiła się funkcja przypomnień. Jest to swoisty odpowiednik zadań, które możemy organizować w listy i przypisywać do konkretnych dni. Rozwiązanie to doskonale zaprezentowano na powyższym wideo. Użytkownik może tworzyć serie przypomnień, a także otrzymuje podpowiedzi podczas ich wprowadzania. Np. pisząc "zadzwoń do..." zobaczymy listę kontaktów, do których moglibyśmy chcieć zadzwonić. Nowa funkcja jest również obsługiwana z poziomu Google Now - wystarczy kazać smartfonowi (tabletowi) przypomnieć nam o czymś. Niestety nie wszystkie nowości są dostępne w polskiej wersji programu. Zauważyłem, że mechanizm podpowiedzi działa w sposób niekompletny, ale już głosowe zapisywanie przypomnień całkiem nieźle.

Aktualizacja powinna pojawić się lada moment w Google Play. Niecierpliwi mogą ręcznie pobrać kalendarz z APK Mirror.

PlayStation Messages

W sklepach Google Play oraz AppStore pojawiła się aplikacja PlayStation Messages dająca nam dostęp do systemu wiadomości wbudowanego w konsolę. Komunikator jest relatywnie prosty. Użytkownicy mogą przesyłać wiadomości pojedynczym znajomym lub całym grupom. Wbudowano tutaj funkcje dzielenia się grafikami oraz naklejkami. Nie zabrakło też mechanizmu organizacji kontaktów - w tym listy ulubionych. Wiadomości dotąd były dostępne z poziomu aplikacji mobilnej PlayStation, lecz zostały usunięte. Teraz wracają jako osobny produkt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu