Android

Android 12 dostanie sporo nowości. Kilka z nich zapowiada się świetnie

Paweł Winiarski
Android 12 dostanie sporo nowości. Kilka z nich zapowiada się świetnie
79

Wielkimi krokami zbliża się kolejna wersja najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie. Z uwagi na testowe wersje beta Android 12, o nowościach możemy dowiedzieć się nieco wcześniej.

Nowości w Android 12

XDA udało się zdobyć niewydaną wersję nadchodzącego systemu operacyjnego Android 12 i podejrzeć kilka nowości, które najprawdopodobniej trafią do finalnej wersji oprogramowania. Mówimy jednak nie o oficjalnej wersji beta, a nieco mniej oficjalnym wycieku kodu, co najprawdopodobniej pozwoliło poznać nowe rozwiązania, których Google nie chce jeszcze publicznie pokazywać - ale o tym dowiemy się gdy trafią lub nie trafią one do testowej wersji oprogramowania.

Niektóre z odkrytych nowości to ulepszenia poznanych już wcześniej funkcji, jak na przykład ulepszone przewijanie zrzutów ekranu. Narzędzie pozwala teraz wybrać, która część ekranu ma być przechwycona, co nie wymaga konieczności ręcznego przewijania ekranu.

Ulepszeń doczekało się również otwieranie dwóch aplikacji jednocześnie przy użyciu skrótu. W aktualnym kształcie odnalezionym w wycieku można przełączać położenie aplikacji klikając dwukrotnie na rozdzielającą je linię.

Wygląda na to, że dostaniemy również nowy sposób na wywołanie Asystenta Google i to dość naturalny, bo oprogramowanie będzie uruchamiane przez dłuższe przytrzymanie przycisku zasilania.

Pojawił się również nowy nowy kafelek szybkich ustawień dla kart i elementów sterujących smartfonem. Najprawdopodobniej Google pracuje również nad dwupanelowym ekranem głównym dla tabletów, możemy spodziewać się również obsługi najnowszych emoji.

To oczywiście nie koniec odnalezionych przez XDA nowości. Powinniśmy nastawić się również na zmiany w interfejsie, w tym na nowy panel głośności, który przypomina zauważony wcześniej pogrubiony suwak jasności ekranu. Firma testuje również automatyczne ekrany powitalne dla wszystkich aplikacji opartych na motywie systemu, co przełoży się na wizualne ujednolicenie. Oznacza to również, że jeśli aplikacja ma biały ekran startowy, to w środku nocy nie rozświetli użytkownikowi całego pokoju. Zmieniono też nieco animacje systemu.

Zauważono ponadto pewne zmiany dotyczące prywatności. W systemie pojawią się nowe monity dotyczące schowka ostrzegające jeśli jakaś aplikacja uzyskuje dostęp do skopiowanych tam danych. Google pracuje również nad rozszerzeniem uprawnień do powiadomień, co ma pozwolić na kontrolowanie jak duży dostęp dostaje aplikacja do tak zwanej usługi nasłuchiwania powiadomień. Wskazywane jest tu Android Auto, które przekazuje powiadomienia na ekran samochodu i w nowej wersji systemu będziemy mieli możliwość ustawienia, które z nich się tam pojawią oraz w jaki sposób będą dublowane (na przykład wszystkie w czasie rzeczywistym, tylko dotyczące konwersacji lub ciche). Google dodało też nowe okno z ustawieniami dostępu do danych lokalizacji, co powinno dać jaśniejszy wgląd na sposób, w jaki aplikacja wykorzystuje te dane.

Nie wiadomo kiedy znalezione przez XDA zmiany pojawią się w testowej wersji Androida 12, co potwierdzi lub wykluczy ich faktyczną implementację do systemu. Możliwe, że amerykańska firma trzyma je w tajemnicy i chce o nich opowiedzieć na Google I/O, które zaplanowano na 18-20 maja. Wtedy też najprawdopodobniej pojawi się pierwsza konsumencka beta Androida 12. Będziecie ją instalować?

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu