Android

Android 10 dla OnePlus 6 i 6T już dostępny, a inni dalej tylko testują

Kamil Pieczonka
Android 10 dla OnePlus 6 i 6T już dostępny, a inni dalej tylko testują
49

OnePlus obiecywał, że Android 10 pojawi się na smartfonach oznaczonych numerkami 6 i 6T w listopadzie tego roku. Dzisiaj mamy 2 listopada i nowa wersja systemu trafia właśnie na pierwsze urządzenia. Nowa aktualizacja wprowadza na te smartfony wszystkie te funkcje, które już dostępne są na modelach OnePlus 7 i 7T oraz wersjach Pro.

OnePlus 6 i 6T z Androidem 10

Android 10 na smartfony OnePlus 7 trafił nieco ponad miesiąc temu, pod koniec września. Były to jedne z pierwszych modeli, które dostały nową wersję systemu. W tym czasie wielu innych producentów zapowiedziało testy Androida 10 na swoich urządzeniach, ale finalnych wersji nadal brakuje. Natomiast OnePlus ponownie pozytywnie się wyróżnia i opublikował aktualizację dla smartfonów, które debiutowały na rynku w maju zeszłego roku. Aktualizacja udostępniana będzie etapowo, w pierwszej kolejności nowy system trafi na niewielką grupę urządzeń. Jeśli nie będzie żadnych poważniejszych problemów, to wkrótce potem trafi na wszystkie urządzenia.

Zobacz też: recenzja OnePlus 7 Pro

Android 10 skupia się na prywatności

Z zapowiedzi OnePlus wynika, że Android 10 wprowadzi sporo bardzo ciekawych zmian. Poza nową wersją systemu, dostaniemy też całkowicie odmieniony interfejs graficzny, nowe możliwości dopasowania elementów menu do swoich wymagań oraz całkowicie nowe ustawienia związane z prywatnością. To właśnie na ten ostatni aspekt postawiono duży nacisk. W nowej wersji systemu możemy nie tylko określić do czego dostęp ma dana aplikacja, ale też w jakich sytuacjach. Dzięki temu można zablokować możliwość np. odczytywania naszej lokalizacji, gdy aplikacja nie jest aktywna.

Znacznie łatwiej będzie też zarządzać pozwoleniami dla konkretnych aplikacji z poziomu ustawień smartfona. OxygenOS 10 w prosty sposób pozwala blokować dostęp do takich funkcji jak kalendarz, historia rozmów, aparat, lokalizacja, mikrofon czy telefon. Jeśli obawialiście się, że Facebook podsłuchuje wasze rozmowy, to teraz skutecznie się przed tym obronicie ;-).

Powiadomienia i ustawienia po nowemu

OnePlus zaoferuje też więcej opcji dopasowania ustawień pod siebie, włączając w to ekran blokady, wygląd systemowych ikonek, zegarka czy animacji odblokowania telefonu czytnikiem linii papilarnych. Do wyboru mamy też jedną z trzech podstawowych kompozycji ustawień, w tym tzw. dark mode, a nawet możliwość zmiany kształtu przycisków na pasku powiadomień.

Do wyboru są też dwa ustawienia dotyczące powiadomień - istotne i inne. W tym pierwszym przypadku gdy pojawi się nowe powiadomienie telefon zawibruje i odtworzy dźwięk, w drugim przypadku tylko wyświetli powiadomienie, bez żadnej dodatkowej akcji. Sami możemy wybrać jakie aplikacje są dla nas istotne, a jakie nie, dzięki temu nie będziecie rozpraszani w czasie pracy.

W OxygenOS 10 pojawiają się także nowe pełnoekranowe gesty, przesunięcie palcem od krawędzi telefonu do środku da efekt naciśnięcia przycisku powrotu, a przesuwając palcem po dolnej belce będziemy mogli przełączać się między ostatnio używanymi aplikacjami. Ciekawa może być też funkcja Smart Display, która wyświetla informacje np. o pogodzie, zdarzeniach z kalendarza lub tytuł utworu muzycznego bez odblokowania telefonu. Ma to działać na bazie czasu i naszej aktualnej lokalizacji. Co ciekawe może też reagować na muzykę odtwarzaną w tle, podając np. tytuł utworu.

Nowa zakładka - Game Space grupuje wszystkie wasze gry w jednym miejscu i pozwala na optymalizację ustawień procesora i grafiki pod kątem gier, po to aby zapewnić sobie jak najbardziej płynną rozgrywkę. Game Space monitoruje też czas korzystania z każdej gry i pozwala sprawdzić ile czasu spędzamy na tego typu rozrywce. Wreszcie ostatnią ciekawostką jest możliwość filtrowania wiadomości SMS po słowach kluczowych. W ustawieniach możemy automatycznie blokować wiadomości, które zawierają np. słowo "oferta" aby uniknąć zbędnego spamu. Zniknie za to możliwość ukrycia notcha.

źródło: OnePlus

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu