AMD

AMD Ryzen 3000 sprawi zawód? Pojawiły się niepokojące informacje

Kamil Pieczonka
AMD Ryzen 3000 sprawi zawód? Pojawiły się niepokojące informacje
23

Do oficjalnej prezentacji procesorów AMD Ryzen 3000 został niespełna miesiąc, oczekujemy wszystkich szczegółów podczas panelu otwierającego targi Computex na Tajwanie pod koniec maja. Powoli docierają też do nas pierwsze przecieki dotyczące wydajności i specyfikacji nowych układów. Wygląda na to, że wcale nie jest tak różowo.

Wzrost wydajność o 15% przez wyższy zegar?

Źródłem przecieku jest chińskie forum, na którym jegomość o nicku Ito Technology opublikował sporo informacji pochodzących podobno od osoby pracującej w fabryce płyt głównych. AMD dostarczyło już jakiś czas temu pierwsze sample posiadające 4 i 8 rdzeni. To procesor podobny do tego jaki został pokazany i przetestowany podczas targów CES. Według pierwszych pomiarów wydajności, układ jest o około 15% szybszy od porównywalnego procesora z obecnej, drugiej generacji, ale jego maksymalne taktowanie dochodzi do 4.5 GHz w trybie turbo. Tak przynajmniej wynika z tłumaczenia źródła przez Google Translate, niektóre serwisy podają, że wzrost 15% dotyczy wydajności przy tym samym zegarze, co byłoby znacznie lepszym osiągnięciem.

Zobacz też: oficjalna specyfikacja procesorów AMD Ryzen 3. generacji

Pewne jest natomiast, że nowe procesory AMD są oszczędniejsze niż ich obecna generacja, więc można oczekiwać niższych temperatur i mniejszego zużycia energii. Niestety mówi się też, że niewielki postęp dokonał się w kwestii kontrolera pamięci, jest on nieco wydajniejszy, ale różnice nie są znaczne. Biorąc pod uwagę, jak taktowanie pamięci wpływa na wydajność układów Ryzen, dobrze by było gdyby bez problemów radziły sobie one przynajmniej z taktowaniem na poziomie 4000 MHz.

PCIe 4.0 tylko dla X570

Pojawiają się też pierwsze informacje dotyczące płyt głównych. Chipset X570 tworzony przez AMD pojawi się w dniu premiery samych procesorów i zaoferuje obsługę PCIe w standardzie 4.0, który prawie podwaja przepustowość tego interfejsu względem wersji 3.0. Linii PCIe 4.0 ma być rzekomo aż 40, czyli całkiem sporo. Poza tym chipset będzie obsługiwał 8 portów USB 3.1 G2, 4 porty USB 2.0 i nawet 12 portów SATA (4 natywnie, reszta prawdopodobnie przez dodatkowy kontroler, który może zabrać linie PCIe).

Niestety tańsze płyty główne z chipsetem B550, nad którym pracuje ASMedia mają pojawić się dopiero po wakacjach i nie jest jeszcze powiedziane, że będą obsługiwały PCIe 4.0. Podobno są z tym jakieś problemy i cały czas trwają prace nad ich rozwiązaniem. Wiele wskazuje też na to, że nie wszystkie chipsety z poprzedniej generacji będą w stanie współpracować z układami Ryzen 3000. Niemal na pewno nie będzie aktualizacji dla najtańszego A320.

Nowe procesory powinny trafić do sklepów w lipcu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu