Komputery i laptopy

Zen2 jednak nie dla starych płyt? MSI może mieć z tym problem

Kamil Pieczonka
Zen2 jednak nie dla starych płyt? MSI może mieć z tym problem
4

AMD od premiery architektury Zen podkreślało, że podstawka AM4 zostanie z nami jeszcze do 2020 roku i pojawi się na niej nawet trzy kolejne generacje procesorów. To postępowanie prokonsumenckie i diametralnie inne od tego jakie realizuje Intel, ale wygląda na to, że nie wszystkim może być z tymi deklaracjami po drodze.

MSI nie zapewni wsparcia Zen2 na płytach serii 300?

Wygląda na to, że MSI nie będzie chciało przygotować aktualizacji BIOS, która pozwoli na wykorzystanie procesorów Ryzen 3000 na płytach głównych wyposażonych w chipsety X370 i B350. Jeden z użytkowników Reddita, posiadacz takiej płyty, zapytał o to bezpośrednio pomoc techniczną firmy i otrzymał informację, że MSI nie planuje wsparcia dla najnowszych procesorów. Nie jest to co prawda jeszcze wiążące postanowienie firmy, które może się w przyszłości zmienić, szczególnie pod naciskiem AMD i opinii publicznej. Jeśli jednak MSI nie zdementuje tych doniesień, to obawiam się, że część posiadaczy procesorów Ryzen pierwszej generacji może nie mieć najlepszych humorów.

MSI nie jest zresztą jedyną firmą, która przebąkiwała o braku wsparcia dla układów Ryzen 3000. W sieci krąży też komentarz anonimowego przedstawiciela innego producenta płyt głównych, który też nie jest fanem tak długiego wsparcia dla starych płyt głównych. Oficjalnie chodzi o problemy z zasilaniem, które mogą być spowodowane przez większą liczbę rdzeni w nowych procesorach. Wydaje się to jednak nieco naciągane, bo współczynnik TDP dla nowych układów ma przecież pozostać na tym samym poziomie. Podobne argumenty miał Intel, ograniczając 8. generację procesorów Core tylko do chipsetów z serii 300, pomimo zastosowania tej samej podstawki. Jak to już zostało udowodnione, starsze chipsety serii 100 i 200 bez problemu radziły sobie z nowymi procesorami.

Można po części zrozumieć producentów płyt głównych, którzy chcieliby zarobić na sprzedaży nowych modeli. Zmiany w chipsetach nowej generacji są jednak tak duże (m.in. wsparcie dla PCIe 4.0), że wszyscy chętni użytkownicy sami wymienią płytę główną. Ci, którzy posiadają starsze modele i chcieliby wymienić sam procesor nadal powinni mieć taką możliwość. Szczególnie jeśli AMD nie widzi w tym żadnego problemu.

źródło: TechPowerUp

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu