AMD

AMD ma coraz większy udział w rynku CPU i buduje najwydajniejszy superkomputer

Kamil Pieczonka
AMD ma coraz większy udział w rynku CPU i buduje najwydajniejszy superkomputer
4

Procesory AMD Ryzen nie są może najwydajniejszymi modelami na rynku, ale wygląda na to, że cieszą się coraz większą popularnością. AMD już 6. kwartał z rzędu notuje wzrost udziału w rynku procesorów x86 według danych Mercury Research i jest to najlepszy wynik od blisko 5 lat.

Procesory AMD są tak dobre, czy Intel tak mało produkuje?

Za sukcesem jaki jest udziałem AMD w ostatnich dwóch latach bez dwóch zdań stoją procesory Ryzen. Układy te nie okazały się co prawda lepsze niż produkty Intela, ale są konkurencyjne, przede wszystkim pod względem cenowym i co najważniejsze, są cały czas dostępne. Intel niestety od ponad roku boryka się z problemami produkcyjnymi i nie dostarcza na rynek tyle procesorów ile mógłby sprzedać. Taka sytuacja nie może nie odbić się na udziałach w rynku i poniższa tabelka doskonale to pokazuje.

AMD zyskało w ciągu roku aż 4,7 punktu procentowego, czyli w zasadzie zanotowało wzrost sprzedaży o około 50%. To ogromny sukces, który ma spory wpływ na wyniki finansowe tej spółki. Co więcej udziały firmy cały czas rosną, w przypadku komputerów stacjonarnych są najwyższe od 3. kwartału 2014 roku, a w przypadku notebooków od 3. kwartału 2013 roku. Trzeba przy tym pamiętać, że to co najlepsze, AMD pokaże nam dopiero za niespełna 3 tygodnie podczas targów Computex.

Udział AMD w rynku CPU x86 Q1’18 Q4’18 Q1’19 QoQ YoY
Ogólnie 8.6% 12.3% 13.3% +1.0 punkt % +4.7 punktów %
Komputery stacjonarne 12.2% 15.8% 17.1% +1.3 punktu % +4.9 punktów %
Notebooki 8.0% 12.1% 13.1% +1.0 punkt % +5.1 punktów %
Serwery 1.0% 3.2% 2.9% -0.3 punktu % +1.9 punktów %

Intel oczywiście nadal ma ogromną przewagę nad swoim rywalem i jego pozycja nie jest zagrożona, ale sukcesywne podgryzanie pozycji lidera przez AMD jest widoczne. Tym bardziej, że obecnie na rynku procesorów x86 istnieją praktycznie tylko dwie firmy i to pomiędzy nimi rozgrywa się walka o prymat. Większe udziały AMD oznaczają wzrost konkurencyjności, a to zazwyczaj przekłada się pozytywnie na ceny jakie użytkownicy muszą zapłacić za końcowe produkty.

AMD i Cray zbuduje najwydajniejszy superkomputer

Niejako potwierdzeniem rosnącego znaczenia AMD na rynku jest wczorajsze ogłoszenie współpracy z firma Cray przy budowie najwydajniejszego superkomputera na świecie. W Oak Ridge National Laboratory do 2022 roku zbudowany zostanie nowy superkomputer, który będzie wykorzystywał procesory AMD Epyc oraz akceleratory Radeon Instinct. Szacowana wydajność tego klastra ma osiągnąć nawet 1,5 eksaflops'a, czyli 1500 petaflopsów. Najwydajniejszy na świecie superkomputer działający w tej chwili oferuje szczytową wydajność na poziomie 200 petaflopsów, czyli około 7 razy mniejszą.

Cały projekt znany obecnie pod nazwą Frontier ma kosztować około 600 mln USD. Fakt, że procesory AMD Epyc zostały zauważone i będą wykorzystane w tym superkomputerze świadczy o ogromnym potencjale nowej architektury Zen2. Frontier będzie bowiem wykorzystywał nowe modele Epyc, choć jego wydajność opiera się głównie na GPU - Radeon Instinct. Na każdy jeden CPU w klastrze ma przypadać aż 4 GPU. Zapewni to nie tylko większą wydajność, ale też lepszą efektywność energetyczną.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu