AMD

AMD szykuje całkiem nowy produkt, tego jeszcze nie mieli w ofercie

Kamil Pieczonka
AMD szykuje całkiem nowy produkt, tego jeszcze nie mieli w ofercie
15

Podczas rozpoczynających się dzisiaj targów Computex na Tajwanie, które są jedną z trzech najważniejszych imprez typowo "komputerowych", AMD zamierza zaprezentować nowy produkt. Z zapowiedzi wynika, że wśród nowości może być całkowicie nowa kategoria urządzeń. Mowa nowym rodzaju APU z najmocniejszą zintegrowaną grafiką dostępną na rynku i pamięcią HBM2.

Tajemniczy AMD Fenghuang 15FF

Układ znany obecnie pod kodową nazwą Fenghuang 15FF wypłynął w bazie SiSoft Sandra jeszcze w zeszłym roku, ale od tamtego czasu słuch o nim zaginął. Aż do teraz, bo właśnie pojawiły się kolejne testy, tym razie w bazie 3DMarka. Wiele wskazuje na to, że procesor ten będzie należał do kategorii APU, czyli procesorów AMD zintegrowanych z układem graficznym. Fenghuang 15FF wyróżnia się jednak jednym bardzo istotnym elementem, a mianowicie obecnością pamięci HBM2.

Nie jest to co prawda żadna innowacja, bo Intel ma już w swojej ofercie procesory z serii Kaby Lake-G wyposażone w układ graficzny Vega, ale będzie to pierwszy taki układ stworzony w całości przez AMD. Jeśli wierzyć informacjom zawartym na poniższych screenach, testowy egzemplarz posiada 4 rdzenie Zen+ z aktywną technologią SMT (8 wątków) oraz układ Vega wyposażony w 28 CU (1792 procesory strumieniowe) i właśnie 2 GB pamięci HBM2.

Intel będzie miał mocnego konkurenta

Nowe APU porównano zresztą z Intel Core i7-8809G, czyli najmocniejszą wersją procesora niebieskich z Vegą wyposażoną w 24 CU. Nie znamy co prawda dokładnego taktowania, ale mimo wszystko produkt AMD okazuje się pod względem wydajności graficznej znacznie lepszy niż CPU Intela. Po pierwsze jest tu 4 CU więcej i prawdopodobnie zegar przekraczający 1 GHz, a także pamięć oferującą wyższą przepustowość dzięki taktowaniu 1200 MHz, dająca przepustowość na poziomie 300 GB/s. Ilość pamięci jest co prawda o połowę mniejsza, ale do pewnej rozdzielczości nie ma to tak dużego znaczenia.

Jeśli układ ten faktycznie trafiłby do oferty AMD to z pewnością uzupełni ofertę Ryzenów z serii G, na które do tej pory składają się dwa procesory wyposażone w nieco słabsze wersje GPU Vega (8 i 11 CU), bez wbudowanej pamięci wideo. Wiele wskazuje na to, że taka konfiguracja jest już w stanie zapewnić możliwość grania w rozdzielczościach do 1080p włącznie nawet w najnowsze tytuły. Byłaby to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które nie chcą wydawać pieniędzy na dedykowane GPU.

Jest szansa, że wszystkiego dowiemy się już za dwa dni, 6 czerwca o 4:00 rano czasu polskiego odbędzie się konferencja AMD podczas targów Computex, na której pojawi się między innymi CEO dr. Lisa Su. Z zapowiedzi wynika, że AMD szykuje nam niespodziankę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu