Amazon

Amazon Prime Video i Chromecast - najwyraźniej już niedługo

Konrad Kozłowski
4

Burzliwa relacja Amazonu i Google najwyraźniej zaczyna się ocieplać. Nie wiadomo, kto pierwszy wyciągną dłoń z gestem pojednania, o ile w ogóle do tego doszło, ale dla użytkowników liczy się tylko jedno - już niedługo Prime Video może współpracować z Chromecastem.

Rozwiązanie Google, choć początkowo niedoceniane, jest dziś jednym z najpopularniejszych rozwiązań pozwalających przerzucać wideo (a później i audio) ze smartfona na duży ekran telewizora w sposób wygodny i energooszczędny. Ta druga kwestia jest bardzo ważna, ponieważ Chromecast samodzielnie pobierać treść z sieci - na przykład z serwerów Netflixa - i wyświetla je na ekranie, zamiast powielać zawartość wyświetlacza telefonu. Z Chromecastem działa większość najpopularniejszych amerykańskich serwisów VOD, zaś w Polsce bywa z tym bardzo różnie. Powolutku sytuacja jednak polepsza się.

Pozbycie się z oferty Amazonu takich przystawek jak właśnie Chromecast czy Apple TV nie zwiastowało nic dobrego. Firma z Seattle dysponuje własnymi urządzeniami z serii Fire TV, które w pewnej chwili były najbardziej uniwersalnymi odtwarzaczami na rynku. Rynek zmienia się jak w kalejdoskopie i Apple udało się namówić Amazon na przygotowanie aplikacji wspierającej 4K dla Apple TV, a Amazon uśmiecha się do Google użytkowników wprowadzając wsparcie dla Chromecasta w aplikacji Amazon Music - niedostępnej (jeszcze) w Polsce usługi streamingowej. Taki krok pozwala sądzić, że już niedługo podobny los spotka także i Prime Video.

To byłaby bardzo dobra wiadomość, ponieważ dotychczasowa strategia Amazonu potrafiła irytować. Obecność aplikacji na wybranych urządzeniach z Android TV (na przykład Shield TV) lub telewizorach danych producentów, to mało satysfakcjonujące okoliczności - to usługodawcy powinni stawać się coraz lepiej i łatwiej dostępnymi, a nie zmuszać użytkowników do zakupu danego sprzętu. Amazon otwiera się, co potwierdza też próba stworzenia prawdziwie globalnego show na podstawie Władcy Pierścieni oraz sprzedaż działającego na całym świecie Fire TV Basic Edition.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu