Amazon

Amazon prezentuje nowe Fire TV i cztery tablety. Jeden z nich kosztuje 50 dolarów!

Konrad Kozłowski
Amazon prezentuje nowe Fire TV i cztery tablety. Jeden z nich kosztuje 50 dolarów!
17

Zniknięcie ze sprzedaży Fire TV, nawet wersji "odświeżonych" nie było przypadkiem. Zgodnie z tradycją Amazon przygotowywał się do wprowadzenia do swojej oferty nowej wersji przystawki do telewizorów. Nowy model cechuje się ulepszoną specyfikacją, obsługą rozdzielczości 4K i odświeżonym padem. Wśród...

Zniknięcie ze sprzedaży Fire TV, nawet wersji "odświeżonych" nie było przypadkiem. Zgodnie z tradycją Amazon przygotowywał się do wprowadzenia do swojej oferty nowej wersji przystawki do telewizorów. Nowy model cechuje się ulepszoną specyfikacją, obsługą rozdzielczości 4K i odświeżonym padem. Wśród nowych tabletów pojawił się ten kosztujący 50 dolarów, nowa wersja modelu dla dzieci oraz 7 i 10 calowe Fire HD.

Wizualnie nowe Fire TV nie różni się od swojego poprzednika dokładnie niczym. To nadal czarne, smukłe pudełko z logiem producenta. W środku natomiast znalazły się zupełnie nowe komponenty, dzięki którym przystawka stała się znacznie wydajniejsza oraz obsługuje asystenta głosowego Alexa, co jest ewidentnie podobnym ruchem do tego, który wykonało Apple z Siri obecnym w Apple TV czwartej generacji. Jest jednak coś, czego firma z Cupertino nie uwzględniła, a mowa naturalnie o wsparciu dla rozdzielczości 4K, którą oferują programy w ofercie Amazon Prime Video i Netflix.

Drugi model Fire TV cechuje 64-bitowy czterordzeniowy procesor MediaTek 1,96 Ghz z dedykowanym układem graficznym PowerVR GX6250 oraz 2 gigabajty pamięci RAM. Z siecią Fire TV połączy się dzięki złączu ethernet lub poprzez moduł Wi-Fi obsługujący standardy 802.11ac. Przystawkę wyposażono w 8GB wbudowanej pamięci, którą rozszerzyć można przy pomocy kart microSD aż o 128GB lub poprzez port USB. Wszystko pracuje pod nową wersją Fire OS, czyli Androidem-w-wydaniu-Amazonu.

Zestaw kosztujący 99 dolarów zawiera samo Fire TV, pilot z wbudowanym mikrofonem. Jeśli chodzi o kontroler do gier, który był sprzedawany oddzielnie, to on także doczekał się odświeżenia, głównie z zewnątrz, ale wyposażono go także w mikrofon i złącze na słuchawki. Znajduje się on w "growym" zestawie nowego Fire TV wraz z kartą microSD 32GB i kodami do pobrania dwóch gier za darmo. Wszystko to kosztuje 140 dolarów. Przesprzedaż startuje dzisiaj, pierwsze paczki dotrą do klientów w październiku. Jest także "nowy" Fire TV Stick, gdyż jedynie co się zmieniło to oprogramowanie obsługujące Alexę. Od teraz dongle sprzedawany jest w komplecie z pilotem z wbudowanym mikrofonem.

Cena na poziomie 50 dolarów za tablet to coś, czym Amazon ma nadzieję przyciągnąć kolejnych klientów i wciągnąć ich w swój ekosystem. Kosztujące tak niewiele urządzenie nie może powalać na kolana swoją specyfikacją, dlatego nikogo nie powinien dziwić czterordzeniowy procesor 1,3Ghz, 1GB pamięci RAM, ekran typu IPS o rozdzielczości 1024 na 600 pikseli. Bateria ma pozwolić na 7 godzin pracy. Nazwa? Po prostu Fire, który w ofercie zastąpi 6-calowy model z zeszłego roku.

Amazon zaktualizował jednak swój tablet dla dzieci, który sprzedawany jest z charakterystycznym etui chroniącym urządzeniem przed przeróżnymi pechowymi wydarzeniami - jego cenę zredukowano ze 149 dolarów do 100 dolarów. Oprócz tego Amazon oferuje teraz dwa nowe tablety Fire HD - pierwszy z nich posiada ekran o przekątnej 8 cali, drugi 10,1 cala. Są to wyświetlacze o proporcjach 16/10 co zapewnić ma od 15 do 22 procent więcej obszaru wykorzystywanego do projekcji filmu. Ceny to kolejno 150 i 230 dolarów. Urządzenia sprzedawane są z nową wersją systemu Fire OS 5, która jest znacznie bliższa temu co oferuje stockowa wersja systemu. Mimo wszystko nadal do czynienia mamy z przemeblowanym wydaniem Androida.

Poniżej porównanie specyfikacji nowych modeli:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

alexaAmazonfire tv