Ciekawostki technologiczne

AMA z Elonem Muskiem – SpaceX zadba o transport na Marsa, inni muszą zbudować przemysł

Marcin Hołowacz
AMA z Elonem Muskiem – SpaceX zadba o transport na Marsa, inni muszą zbudować przemysł
31

Podczas najnowszego AMA, Elon Musk odpowiedział na wiele pytań użytkowników Reddita.

Ostatnio wspominałem o nowej rakiecie Elona Muska:

Jej nazwa to BFR i wszyscy domyślamy się do czego pasuje taki skrót. Będzie ona wielokrotnego użytku, będzie ją można zatankować na orbicie, ale chyba najważniejsze jest to, że będzie na siebie zarabiać. Nie można budować drogich rzeczy, które… będą tylko pochłaniać pieniądze, trochę jak studnia bez dna. Dlatego BFR będzie wynosić satelity na orbitę, będzie dostarczać załogę i zapasy na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale będzie też realizować misje księżycowe!

Księżyc i Mars są w zasięgu ręki! Elon Musk przedstawia aktualne plany zdobywania kosmosu.

Odbyło się AMA z Elonem Muskiem

To nie pierwszy raz kiedy Elon Musk przeprowadził AMA (Ask Me Anything) na Reddicie. W związku z tym, że niedawno podczas International Astronautical Congress odbyła się prezentacja prowadzona przez Muska (zaprezentowano tam nowe informacje dot. BFR), nikogo nie dziwi fakt, iż najnowsze AMA na /r/space/ były na to ukierunkowane, czyli ogólnie mówiąc ITS (Interplanetary Transport System).

Internauci mogli się dowiedzieć na przykład tego, że testowanie pełnowymiarowego statku najpierw przebiegnie w postaci krótkich, kilkusetkilometrowych skoków między punktami na Ziemi, jako iż będzie to względnie proste/niewymagające dla statku, ze względu na brak potrzeby na osłony termiczne oraz możliwość posiadania zapasu paliwa. Podobne testy były przeprowadzane za pomocą Grasshopera.

Testy Grasshoppera były prowadzone w latach 2012-2013 na stanowisku testowym w McGregor w Teksasie. Przeprowadzono osiem lotów testowych. Najwyższa uzyskana wysokość lotu wyniosła 744 m. Testowane były m.in. właściwości pojazdu w ruchu poziomym, także pod wiatr. Wikipedia.

Kolejnym krokiem mają być już orbitalne loty. Musk dodał, że warto zaznaczyć iż BFS (Big Falcon Spaceship) będzie zdolny do samodzielnego dotarcia na orbitę, jednak booster pozwoli na zabranie większego ładunku. Poza tym Ziemia nie jest dobrym miejscem dla „single stage to orbit”, Mars jest do tego znacznie lepszą planetą (tam to jest dosłownie „no problemo”).

Raptor

Musk odpowiedział również na pytania związane z silnikiem Raptor. W związku z tym, że w projekcie nastąpiła zmiana, użytkownik Reddita chciał wiedzieć dlaczego ciąg silnika uległ redukcji. Odpowiedź na to pytanie zaczęła się od słów „we chickened out”, później natomiast nawiązano do pierwszej prezentacji, na której przedstawiono projekt rakiety o większej masie. Musk wyjaśnił, że ciąg silnika spadł proporcjonalnie (z grubsza) do redukcji masy rakiety. Poza tym zaznaczono również istotną rolę bezpieczeństwa, a więc regulacji ciągu i zdolności do lądowania w sytuacji, w której dojdzie do awarii silnika.

Musk podkreślał, że niezawodność silników ma ogromne znaczenie. Jeżeli podróże między dwoma punktami na Ziemi za pomocą jego rakiety mają być atrakcyjne, to poza tym, że zamiast 15 godzin samolotem, będzie to tylko 30 minut rakietą… na bilecie nie może być napisane „ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że zginiesz”.

Kolonizacja Marsa

W temacie kolonizacji Czerwonej Planety, Elon Musk udzielił niejasnej odpowiedzi „tak” na pytanie związane z tym, czy jego zdaniem będzie potrzeba zwiększenia ilości satelitów znajdujących się na orbicie Marca, czy jednak wystarczą te, które aktualnie się tam znajdują.

Na pytanie o wybór potencjalnych miejsc lądowania na Marsie, Musk nie wspominał o żadnym konkretnym obszarze, zaznaczył po prostu, że powinno to być nisko ze względu na wykorzystywanie atmosfery w procesie hamowania. Istotną rolę odgrywa również dostęp do lodu oraz nasłonecznienie.

Jasnym jest również to, że celem SpaceX jest bezpiecznie dostarczyć kolonistów na Marsa oraz zapewnić podstawową infrastrukturę do produkcji paliwa oraz umożliwiającą przetrwanie ludzi. Reszta przemysłu będzie musiała powstać w związku ze staraniami innych firm oraz milionów ludzi... Musk stwierdza, że dobrą analogią do tego co robi SpaceX jest kolej transkontynentalna.

Oczywiście AMA zawierała znacznie więcej pytań i odpowiedzi. Polecam zapoznanie się z wątkiem na Reddit, albo z solidnym tłumaczeniem ze strony spacex.com.pl. Wszystko dodaję poniżej jako źródła.

Źródło 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu