Felietony

Allegro uruchamia Lokalo.pl czyli polskiego klona AirBnB

Grzegorz Marczak
Allegro uruchamia Lokalo.pl czyli polskiego klona AirBnB
24

Airbnb to serwis dzięki któremu możemy relatywnie tanio wynająć mieszkanie praktycznie na całym świecie. Niezależnie czy szukamy noclegu na jedną noc czy na tydzień serwis przeważnie ma nam coś ciekawego do zaoferowania. Airbnb, który powstał w 2008 roku i za inwestora ma między innymi Ashtona K...

Airbnb to serwis dzięki któremu możemy relatywnie tanio wynająć mieszkanie praktycznie na całym świecie. Niezależnie czy szukamy noclegu na jedną noc czy na tydzień serwis przeważnie ma nam coś ciekawego do zaoferowania. Airbnb, który powstał w 2008 roku i za inwestora ma między innymi Ashtona Kutchera cieszy się na świecie coraz większą popularnością, mówi się o milionach zrealizowanych "noclegów" ponad 190 krajach w których jest dostępny i kilkunastu tysiącach miast. Warto też dodać, że tuż przed Euro 2012 Airbnb oficjalnie ogłosił polską wersję, wprawdzie zarządzaną centralnie ale jest.

Allegro kilka godzin temu na Facebooku poinformowało wszystkich o starcie swojego nowego serwisu czyli Lokalo.pl, badając serwis dość pobieżnie można powiedzieć że jest to wdrożenie dokładnie tego samego pomysłu co Airbnb (nie wchodząc w szczegóły). Możemy więc wyszukać i wynająć pokój, całe mieszkanie itp. Serwis za dokonaną transakcje pobiera 5% prowizji.

Staram się zrozumieć sens tak dosłownego powielania idei Airbnb (wystarczy zobaczyć jak dużo ofert jest w Airbnb dla PL) w wykonaniu Allegro. Rozumiem, że mają zasoby, ogłoszenia, dział sprzedaży itp. Jednak zaletą Airbnb jest coś co Allegro trudno będzie zdobyć czyli możliwość zamówienia w jednym miejscu noclegu na całym świecie.


http://youtu.be/W_Kb9-eSyS4

Oczywiście Allegro z potężnym budżetem projektowym, może rozkręcić ten serwis nawet jeśli nie będzie on generował własnego ruchu, ale czy w skali Polski będzie to opłacalna zabawa? Czy Polacy są już gotowi na wpuszczanie do swoich mieszkań obcych ludzi na taką skalę aby można było rozsądnie zarabiać na 5% prowizji? A może aspiracje Allegro sięgają dalej? Jeśli tak to oprócz Airbnb czeka na nich też europejska lista klonów do pokonania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

allegroAirBnB