Felietony

Pierwszy znak większych zmian w Google?

Konrad Kozłowski
Pierwszy znak większych zmian w Google?
20

Najwyraźnie ostatnie popisowe zagrania Google jak Project Glass czy produkcja Nexus 7 mocno nadszarpnęły budżetem giganta z Mountain View. Googlersi zaczynają więc szukać kolejnych sposobów na zwiększenie zawartości portfela - pierwszą oznaką jest wprowadzenie 30-dniowego okresu próbnego w pakiecie...

Najwyraźnie ostatnie popisowe zagrania Google jak Project Glass czy produkcja Nexus 7 mocno nadszarpnęły budżetem giganta z Mountain View. Googlersi zaczynają więc szukać kolejnych sposobów na zwiększenie zawartości portfela - pierwszą oznaką jest wprowadzenie 30-dniowego okresu próbnego w pakiecie aplikacji Google dla biznesu. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ jest to jedyna darmowa możliwość korzystania z usług Google dla firm. Czy to oznaka wielkiego przewrotu?

Jak donosi TechCrunch z usług Google korzysta blisko 4 miliony korporacji, na co składa się 40 milionów ludzi. W skład pakietu wchodzi naturalnie skrzynka pocztowa, kalendarz, dokumenty online i offline, a także wprowadzony niedawno Google Drive. Jeżeli ktoś jest w stanie zaufać tej firmie na tyle, by powierzyć jej wszystkie swoje dane to niewątpliwie nie będzie miał powodów do narzekań. Dostępność do plików jest możliwa praktycznie z każdej platformy, a współpracujące między sobą aplikacje oferują sporo możliwości.

Dotychczas po udaniu się na główną stronę Google Apps możliwe było utworzenie darmowego konta - oczywiście z pewnymi ograniczeniami, chociażby ilości współpracowników. Stosunkowo niedawno zauważono, że strona pod adresem apps.google.com zmieniła się. W jaki sposób? Jesteśmy teraz odsyłani bezpośrednio do nowej strony głównej, która już u góry wita nas "Google Apps for Bussines", gdzie możliwe jest założenie darmowego, lecz tylko 30-dniowego konta. Co po tym okresie się wydarzy z naszym kontem i danymi jeszcze nie wiadomo, ponieważ Google nie podało jak na razie oficjalnej odpowiedzi na zapytania zagranicznych serwisów.

Google słynie ze swojej szczodrości, jak nie filantropii. Czy mówimy to udostępnianych w sieci narzędziach i usługach, czy konferencjach. Ilość chętnych na jedno stanowisko w tej firmie również potwierdza jak traktowani są pracownicy Google - darmowe posiłki (do niedawna również dla rodzin), smartfony, dostęp do siłowni, basenu i innych dobrodziejstw. Nie ma żadnych informacji o tym, by firma zaliczyła spadek formy w ostatnim czasie, wręcz przeciwnie. Prezentacja kolejnej odslony Androida i własnego tabletu powinny umocnić pozycję Google na rynku. Być może jednak, założyciele i właściciele akcji spółki pragną, by Google było w stanie przynosić jeszcze większe dochody niż do tej pory. Zaczyna się od pakietu aplikacji Google dla firm, co będzie następne?

Źródło, grafika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GmailGoogle AppsGoogle Drive