Akcja Partnerska

All Flash - przyszłość macierzy dyskowych według HPE

5

Już 22 marca odbędzie się webinar organizowany przez Hewlett Packard Enterprise. Jego uczestnicy będą mogli się przekonać, czy najnowsze macierze HPE 3PAR wykorzystujące technologię SSD faktycznie zwiększają wydajność i efektywność energetyczną w firmach i organizacjach. My przyglądamy się temu rozwiązaniu już dziś. Czy warto przesiąść się na All Flash?

Rozwiązania storage’owe przypominają firmową flotę samochodów. Jeśli nasz park maszynowy jest wyposażony w szybkie i pojemne auta, możemy sprawniej transportować ludzi i towary. Istotne jest też zużycie paliwa i niezawodność - koszty bieżącego utrzymania aut oraz czas poświęcony na ich naprawy mają istotny wpływ na nasze budżety.

A teraz wyobraźmy sobie, że nasza flota transportowa musi pokonać w ciągu roku 10-krotnie większą odległość z 20-krotnie cięższymi ładunkami. Do tego jej koszty utrzymania mają pozostać na tym samym lub niższym poziomie. Nawet najlepsze auta sprzed kilku lat nie wytrzymają długo w takich warunkach. Jeśli nie znajdziemy nowych rozwiązań, nie tylko nie będziemy w stanie się rozwijać, ale po prostu wypadniemy z rynku.

Podobna sytuacja ma miejsce w infrastrukturze IT. Lawinowy przyrost danych wymaga nowych rozwiązań storage’owych, zdolnych poradzić sobie z coraz szybciej rosnącymi obciążeniami. Hewlett Packard Enterprise odpowiada na to zapotrzebowanie najnowszą linią macierzy dyskowych 3PAR All Flash opartych na dyskach SSD.

Szybkość i niezawodność

Dyski SSD są w stanie przetwarzać dane z prędkością ok. 10 razy większą niż dyski talerzowe. Średniej klasy macierz All Flash, 3PAR 8450, jest w stanie wykonywać ponad milion operacji wejścia/wyjścia na sekundę przy czasie opóźnienia poniżej 0,4 ms. Macierz klasy Enterprise 3PAR 20850 jest jeszcze szybsza - 3,2 miliona operacji wejścia/wyjścia na sekundę przy czasie opóźnienia poniżej 0,6 ms.

Deduplikacja to identyfikacja i eliminowanie powtarzających się bloków danych w celu zaoszczędzenia przestrzeni na macierzy dyskowej. Przykład: Zapisujemy słowo KOPARKA. Macierz przy zapisie podzieli to słowo na KO-PA-RKA i zapisze jako trzy osobne bloki danych. Jeśli następnie zapiszemy słowo KOPAI, to macierz przy zastosowaniu deduplikacji zapisze tylko zmieniony blok danych, czyli I. Do dwóch pozostałych będzie prowadził odnośnik.

A co z wytrzymałością? Wielu z Was z pewnością zetknęło się z problemem przepalających się komórek w dyskach SSD oraz opiniami o ich niskiej trwałości. HPE prowadziło audyt sprawności macierzy 3PAR sprzedawanych na całym świecie. W połowie 2014 r. rozpoczęło się badanie stosowanych w nich dysków SSD. Rezultat? W ciągu roku żywotność dysków spadła zaledwie o 0,7%. HPE udziela bezwarunkowej 5-letniej gwarancji na wszystkie dyski SSD dostępne dla rozwiązań 3PAR.

Większa pojemność przy mniejszych kosztach

Technologia All Flash wcale nie musi być droga. Stosunek ceny do pojemności w rozwiązaniach 3PAR to zaledwie 1,5 $/GB. Udało się to osiągnąć dzięki mechanizmom takim jak Block Zero-Dedupe oraz Thin Deduplicaton. Ich cechą wspólną jest detekcja zer i ich deduplikacja w locie. Dzięki temu te same bloki danych nie są zapisywane wielokrotnie, co pozwala na oszczędność miejsca. Interesującym rozwinięciem tych udogodnień dla środowisk zwirtualizowanych jest Thin Clones. Rozwiązanie to pozwala na klonowanie maszyn wirtualnych nie za pomocą kopii metadanych, ale dzięki odwołań do tablic, w których zapisywane są bloki danej maszyny. Adaptive Sparing - z tych samych dysków, jakie występują u konkurencji osiągnięta została większa przestrzeń.

Oszczędności w stosunku do HDD

Najważniejszą przewagą macierzy HPE 3PAR nad konkurencją opartą na dyskach HDD jest brak ruchomych elementów. Klasyczne twarde dyski potrzebują energii do napędzania swoich wirujących talerzy. Produkują przy tym mnóstwo ciepła, które trzeba skutecznie odprowadzać z obudowy i serwerowni. To z kolei przekłada się na jeszcze więcej energii niezbędnej do funkcjonowania systemów chłodzenia. Rozwiązania 3PAR All Flash umożliwiają nawet do 77% oszczędności w stosunku do macierzy opartych na HDD. Miłym efektem ubocznym stosowania infrastruktury opartej na SSD jest jej zdecydowanie mniejsza masa (do 81%). Ta z pozoru nieistotna informacja ma ogromne znaczenie dla tych klientów, którzy umieścili swoje serwerownie w niezbyt fortunnych miejscach - np. na piętrze budynku. Udźwig szafy rackowej to 1200 kg, a stropy nie zawsze są przystosowane do tego rodzaju obciążeń.

Łatwa obsługa i zarządzanie

Pakiet HPE 3PAR File Persona Suite pozwala na odblokowanie wbudowanych funkcji dostępu plikowego w ramach dowolnej macierzy HPE 3PAR. Włącza to obsługę wielu protokołów plikowych w architekturę systemu. W efekcie mamy konwergentne rozwiązanie, które umożliwia udostępnianie wolumenów blokowych i współużytkowanych udziałów plikowych z jednego systemu pamięci masowej. Wynikające stąd korzyści nie obejmują tylko danych przechowywanych blokowo, ale także dane o dostępie plikowym i obiektowym.

HPE 3PAR StoreServ Managment Console (SSMC) umożliwia kompleksowe zarządzanie całym konwergentnym systemem pamięci masowej. Zarządzanie dostępem blokowym, plikowym i obiektowym odbywa się z jednego interfejsu, wyposażonego w zunifikowane funkcjonalności oraz konfigurowalne narzędzia raportowania. Dzięki temu nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie, a diagnozowanie i rozwiązywanie problemów rzadko wymaga specjalistycznego
wsparcia.

Te wszystkie udogodnienia dostępne są dla całego portfolio macierzy HPE 3PAR - aktualnie to jedyne rozwiązanie na rynku oferujące jeden system operacyjny, jeden interfejs, ten sam zestaw funkcji oraz dostęp blokowy, plikowy i obiektowy dla wszystkich modeli.

Więcej informacji o 3PAR All Flash oraz szczegółowe dane techniczne macierzy znajdziecie na stronie http://www8.hp.com.

22 marca o godzinie 11:00 odbędzie się webinar, na którym eksperci HPE opowiedzą o zastosowaniach macierzy 3PAR w firmach i organizacjach. Zobacz, jaką przewagę nad konkurencją zapewnia technologia All Flash i zagraj w wyjątkową grę z nagrodami, którą odblokujesz po rejestracji!

Zapisy: www.wybierzflash.pl/webinar

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu