Ciekawostki technologiczne

Alkohol pomaga z językami obcymi

Marcin Hołowacz
Alkohol pomaga z językami obcymi
14

Jak by to powiedzieć… czasem kiedy sobie trochę wypijemy… nie, inaczej. Kiedy wypijemy bardzo dużo alkoholu, to może nam się wydawać, że jesteśmy niezwykle elokwentni i świetnie sobie radzimy w różnych sytuacjach, podczas kiedy prawda jest taka, że coś tam bełkoczemy i mało kto rozumie o co nam chodzi.

Better english after piwo

To co napisałem wyżej, to tylko jeden z możliwych scenariuszy związanych ze spędzaniem wolnego czasu na spotkaniach zakrapianych alkoholem. Wielu pewnie kojarzy również żarty związane z poglądem, że jak sobie człowiek wypije, to jakoś lepiej mu się mówi w obcym języku. Hmm, pewnie znowu chodzi o to, że po prostu nam się tak wydaje, a prawda jest zgoła inna, czyż nie? Jest badanie dzięki któremu można mówić, że nie do końca!

Badanie opublikowane w Journal of Psychopharmacology poddało próbie wyobrażenie o poprawionych zdolnościach posługiwania się obcymi językami po procentach. 50 Niemców, którzy niedawno nauczyli się holenderskiego, zostało podzielonych na grupy. Jedni otrzymali niewielką ilość alkoholu, drudzy natomiast musieli zadowolić się napojem bez procentów. Następnie uczestnicy badania zostali poproszeni o porozmawianie z badaczem w języku holenderskim (czyli w drugim, niedawno przyswojonym języku). Dla jasności, uczestnicy badania wszyscy niedawno uczyli się holenderskiego, ponieważ byli studentami w Maastricht University (Holandia)

Rozmowy były nagrywane, natomiast umiejętności w posługiwaniu się holenderskim zostały ocenione przez Holendrów, którzy nie mieli pojęcia o tym kto sobie wypił, a kto nie.

Alkohol pomógł z obcym językiem?

Holendrzy ocenili znacznie lepiej tych Niemców, którzy spożyli alkohol, w szczególności pod kątem wymowy. Warto dodać, że sami Niemcy również mieli ocenić swoją sprawność językową i ich ocena nie była powiązana z tym w jakiej znajdowali się grupie.

Nasze badanie pokazuje, że spożycie niewielkiej ilości alkoholu ma pozytywny wpływ na zdolność wypowiadania słów w obcym języku u ludzi, którzy niedawno nauczyli się tego obcego języka. Daje to wsparcie dla przekonania, że odrobina alkoholu może poprawić sprawność językową u osób znających drugi język – mówi dr Inge Kersbergen, współautorka badania. Źródło.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu