E-commerce

AliExpress już stawia swoje automaty do wydawania paczek w Polsce. Gdzie to wszystko się pomieści?

Grzegorz Ułan
AliExpress już stawia swoje automaty do wydawania paczek w Polsce. Gdzie to wszystko się pomieści?
30

Branżowy portal Wiadomości Handlowe poinformował dzisiaj, że w Warszawie stanęły pierwsze automaty Alibaby do wydawania paczek kupionych na AliExpress.

Z chwilą, kiedy okazało się, że Paczkomaty InPostu nie wymagają pozwolenia budowlanego na instalacje, te zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu. Wystarczy porozumieć się z właścicielem posesji w atrakcyjnej lokalizacji, siecią sklepów czy spółdzielnią mieszkaniową i kolejna maszyna postawiona w przestrzeni publicznej.

Automaty do wydawania paczek - InPost, Poczta Polska, Orlen i Allegro

Jeszcze na koniec listopada 2019 roku InPost miał „zaledwie” 6 tys. Paczkomatów w Polsce, dziś ma ich już prawie 11 tys., czyli w nieco ponad rok niemal podwoił ich liczbę.

Poczta Polska do końca 2022 roku chce mieć 2 tys. swoich automatów do wydawania paczek, PKN Orlen przy swoich punktach Orlen w ruchu jeszcze w tym roku uruchomi 500 automatów paczkowych, do końca 2022 roku 2 tys., a w przeciągu parunastu lat 10 tys. W końcu Allegro, które ostatnio zapowiedziało w tym roku 1,5 tys. własnych automatów paczkowych, a w następnych latach 3 tys., to już się robi naprawdę tłoczno zwłaszcza, że InPost nie stoi w miejscu i zapowiedział stawianie 100 nowych Paczkomatów tygodniowo.

Automaty do wydawania paczek - AliExpress

Przyszedł czas na Alibabę i ich automaty paczkowe. Na razie tylko w Warszawie, bo jak możemy przeczytać w niedawnym ogłoszeniu o pracę na portalu LinkedIn, szukali specjalisty do organizacji i instalacji automatów jedynie w stolicy, ale kto wie jak to się z czasem rozwinie w związku z dynamicznym rozwojem e-commerce w Polsce.

Automaty na paczki z AliExpress są bardzo małe, ale w sam raz na "drobnicę" często zamawianą na tej chińskiej platformie sprzedażowej, która zgodnie z zapowiedziami ma być dostarczana do klientów z Polski w czasie krótszym aż o połowę.

Zastanawiam się przy tym, jaki jest punkt graniczny i nasycenie automatami do wydawania paczek w Polsce, taki aby za kilka lat nie okazało się, że za każdym rogiem będziemy potykali się o takie automaty w przestrzeni publicznej w atrakcyjnych lokalizacjach. Miejsce się na pewno znajdzie, pytanie tylko jak będzie wyglądał krajobraz miejski po takiej inwazji?

Źródło: Wiadomości Handlowe.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu