Komputery i laptopy

Koniec wojen o komputer w domu! Na tym zagrają cztery osoby... w swoich pokojach

Kacper Cembrowski
Koniec wojen o komputer w domu! Na tym zagrają cztery osoby... w swoich pokojach
2

Targi CES 2022 dopiero przed nami, a już poznajemy coraz więcej ciekawostek i innowacji. Jeden z najbardziej przełomowych ruchów szykuje firma Alienware.

Nowością od Alienware jest projekt badawczo-rozwojowy o nazwie Concept Nyx. To w zasadzie komputer o wysokiej mocy obliczeniowej, będący zarówno domowym serwerem, pozwalającym wielu użytkownikom na streamowanie gier w tym samym czasie na kilku urządzeniach. Amerykańska firma celuje zatem w bezprzewodową przyszłość gamingu. Zamiast kilku komputerów osobistych z dobrymi podzespołami, będzie wystarczył jeden Concept Nyx, który zapewni streaming w wysokiej jakości dla wszystkich domowników.

Alienware na razie daje możliwość testowania tego rozwiązania dla dwóch osób, lecz zapewniają, że prace trwają nad streamowaniem gier dla czterech użytkowników. Firma przyznaje również, że podczas dołączenia nowego gracza na kolejnym urządzeniu, nie spotkamy się z żadnym spadkiem płynności. Co najważniejsze - do korzystania z Concept Nyx nie będziemy potrzebowali gamingowego komputera z mocnymi podzespołami. Wczesne testy odbywały się na zwykłym laptopie i telewizorze, a całość działała naprawdę dobrze.

Źródło: Alienware

Alienware Concept Nyx od razu kojarzy się z innymi streamingowymi usługami, takimi jak Google Stadia czy NVIDIA GeForce Now. Faktycznie zasada działania jest bardzo podobna, jednak jest jedna główna różnica - w przypadku Concept Nyx strumień nie będzie przesyłany z odległego serwera, a z potężnego komputera znajdującego się w naszym domu. Cała procedura będzie zatem dużo bardziej lokalna - a to wpłynie na mniejsze opóźnienia, większą przepustowość i lepszą szybkość reakcji. Alienware szykuje zatem ciekawy sprzęt i rewolucyjną technologię - firma jest pewna, że granie poprzez streaming nigdy nie było tak przyjemne.

Kolejną innowacją jest możliwość dzielenia ekranu. I nie chodzi tutaj o zwykły split screen w grach z kanapowym multiplayerem, a możliwość odpalenia dwóch dużych, osobnych gier na jednym ekranie. Wbrew pozorom jest to fantastyczny pomysł, który może pozytywnie wpłynąć na rozgrywkę w rodzinnym gronie - rodzic z dzieckiem może cieszyć się dwoma osobnymi grami na jednym telewizorze, siedząc na jednej kanapie i rozmawiając lub relacjonując wzajemnie swoją rozgrywkę.

Źródło: The Verge

Concept Nyx ma również oferować możliwość płynnego przejścia między urządzeniami. Gracie na swoim komputerze stacjonarnym przy biurku, ale w pewnym momencie macie ochotę przejść do łóżka w sypialni, a rozgrywkę kontynuować na dużym telewizorze? Żaden problem. Dodatkowo, wszystkie gry mają być dostępne w jednej aplikacji - wszystko jest projektowane tak, aby projekt Alienware sprawiał jak największą przyjemność graczom i wymagał minimalnego wysiłku ze strony użytkowników. Glen Robson, naczelny dyrektor techniczny, przyznaje, że granie na Concept Nyx ma być tak łatwe, jak dostęp do ulubionej muzyki, programów telewizyjnych i filmów.

Warto pamiętać, że urządzenie Alienware pozwalające na takie rzeczy musi mieć niesamowitą moc obliczeniową. Amerykańska firma na ten moment nie zdradziła żadnych szczegółów - ani w sprawie procesorów, kart graficznych, ani nawet chłodzenia - a przecież utrzymanie odpowiedniej temperatury w takim sprzęcie będzie kluczowe i jednocześnie mocno skomplikowane.

Źródło: Alienware

Zdaje się, że kwestie podzespołów są tutaj główną przeszkodą - biorąc pod uwagę obecny brak dostępności odpowiednich komponentów oraz ich kosmiczne ceny, może być ciężko w najbliższym czasie zrealizować tak ambitny projekt. Mimo wszystko, Alienware stale pracuje nad rozwojem Concept Nyx, a niektóre zagraniczne redakcje miały już okazję przetestować nową technologię.

Na ten moment nie ma możliwości zamówienia Alienware Concept Nyx. Wszystkie przedstawione informacje zadają wyłącznie mnóstwo pytań - miejmy nadzieję, że podczas CES 2022 poznamy chociaż część odpowiedzi. Trzeba jednak przyznać, że zamysł jest naprawdę interesujący i nowy projekt Alienware może okazać się przełomowy. Na razie pozostaje nam czekać na więcej szczegółów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu