Bardzo niestabilna pogoda zaskakuje wszystkich. Fale upałów, nagłe spadki temperatur i potężne deszcze i nawałnice. Czy jest zagrożenie powodziowe? Sprawdzisz to w mObywatelu.

Zeszłoroczne wydarzenia na południowym zachodzie Polski mogą się powtórzyć. Powódź to temat bardzo delikatny i często komentowany, ale nie da się ukryć, że bardzo poważny. Najważniejsza jest pomoc ludziom z zalanych miast i wsi oraz samorządom, które latami będą odbudowywać swoje obszary. Równie ważne jest odpowiednie wczesne informowanie o możliwych zagrożeniach oraz zaznajomienie się z działaniami na wypadek wystąpienia powodzi. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o korzystaniu z mObywatela, który w zeszłym roku doczekał się nowej funkcji – Alertu powodziowego, której nikt nie powinien ignorować.
Jak działa Alert powodziowy w mObywatelu?
Prognozy i dane w usłudze Alert powodziowy pochodzą z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW). Ministerstwo podkreśla, że to najbardziej rzetelne i sprawdzone informacje – dostarczają je odbiorcom eksperci, którzy na bieżąco monitorują sytuację powodziową.
W ramach Alertu powodziowego w mObywatelu można skorzystać z trzech funkcji:
- Mapa ostrzeżeń – to tu zobaczymy obszary, na których obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne
- Ostrzeżenia hydrologiczne – tu zapoznamy się z aktualnymi ostrzeżeniami hydrologicznymi
- Jak postępować? – to miejsce pełne porad i wskazówek dotyczących tego, co robić w razie powodzi.
Na mapie znajdziemy jasne i czytelne oznaczenia w trzystopniowej skali kolorystycznej:
- niebieski – pierwszy i najniższy stopień zagrożenia hydrologicznego, oznaczający widoczny lub przewidywany gwałtowny wzrost poziomu wody oraz możliwe lokalne i krótkotrwałe przekroczenie stanów ostrzegawczych lub alarmowych,
- pomarańczowy – stopień średni, który oznacza widoczny lub przewidywany wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych i możliwe przekroczenie stanów alarmowych,
- czerwony, który odpowiada najwyższemu stopniowi zagrożenia i oznacza przekroczenie stanów alarmowych.
Wskazówek w sekcji „Jak postępować?” nie ma zbyt wiele, ale warto je przejrzeć i dowiedzieć się więcej o kolorystykach flag lub materiałów, które można wywiesić, by poinformować służby o konieczności ewakuacji (kolor biały). Kolor czerwony oznacza wezwanie pomocy medycznej, a niebieski potrzebę żywności i wody. To tu dowiemy się też jakie sygnały przekazywać załodze helikoptera ratowniczego.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu