Apple

Zaskakują Cię masowe aktualizacje aplikacji w App Store? To sposób Apple na rozwiązanie tajemniczego problemu

Piotr Kurek
Zaskakują Cię masowe aktualizacje aplikacji w App Store? To sposób Apple na rozwiązanie tajemniczego problemu
7

Zastanawiasz się dlaczego w App Store czeka kilkadziesiąt aktualizacji aplikacji, które już zostały zaktualizowane w ostatnich dniach? W ten sposób Apple rozwiązuje problem, który uniemożliwiał ich uruchamianie.

Udostępniony w zeszłym tygodniu iOS 13.5 to przede wszystkim nowe API nad którym pracowało Apple wraz z Google. Dzięki niemu, aplikacje rządowe lub tworzone przez zaufane instytucje medyczne, mogą monitorować i rejestrować narażenie na COVID-19. To także ułatwienia związane z odblokowywaniem ekranu, gdy nosimy maseczki i zasłaniamy twarz. Jednak kilka ostatnich dni po premierze iOS 13.5 można było zaobserwować problemy z uruchamianiem niektórych aplikacji. Przy próbie ich włączenia pojawiał się komunikat: Ta aplikacja nie jest Ci już udostępniania. Aby go użyć, musisz kupić go w App Store. O co chodzi? Tego nikt nie wie. Jedni sądzą, że to problemy z certyfikatami App Store, drudzy mówią o błędzie samego sklepu i komunikacją między serwerami a użytkownikami końcowymi. Możliwa też jest sytuacja, że to najnowszy iOS coś namieszał (choć są sygnały, że problem pojawiał się też na wcześniejszej wersji oprogramowania). Jedynym rozwiązaniem tego dziwnego problemu było odinstalowanie/usunięcie problematycznej aplikacji i pobranie jej ponownie.

Zobacz też: Aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji skorzysta z API Apple i Google? Jego premiera już za kilka dni

Dziesiątki aktualizacji zaktualizowanych wcześniej aplikacji? Apple rozwiązuje problem z ich uruchamianiem

Wygląda na to, że sytuacja była na tyle poważna, że Apple postanowiło ją rozwiązać w nieco zaskakujący sposób. Jeśli otworzyłeś w ostatnich godzinach App Store i zdziwiła Cię liczba aktualizacji czekających na pobranie, to właśnie w ten sposób firma postanowiła poradzić sobie z dość nieprzyjemnym problemem. I nieważne, czy konkretne tytuły miałeś zaktualizowane w ostatnich dniach, czy też nie — Apple zdecydowało się na ponowne udostępnienie aktualizacji, nawet dla aplikacji, których najnowsze wersje w App Store pojawiły się w zeszłym tygodniu i użytkownicy zdążyli je pobrać.

Zobacz też: Jailbreak dla każdego iPhone’a, także dla iOS 13.5, już dostępny

Apple nie komentuje całej sprawy, choć wielu użytkowników zastanawia się, co mogło się stać. Najpierw problemy z uruchamianiem aplikacji, teraz dodatkowe aktualizacje, które były już udostępnione wcześniej. Sprawa jest dość dziwna i u niektórych może wzbudzać podejrzenia, czy aby wszystko jest bezpieczne. Niemniej jednak nie zdziw się, jeśli po przebudzeniu i sprawdzeniu aplikacji w App Store zobaczysz dwucyfrowe liczby oczekujących w kolejce aktualizacji. Warto je pobrać, by uniknąć dalszych nieprzyjemności związanych z ich uruchomieniem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu