Windows

Aktualizacja dla Windows 10 znowu wadliwa. Tym razem komputery nie łączą się z siecią

Jakub Szczęsny
Aktualizacja dla Windows 10 znowu wadliwa. Tym razem komputery nie łączą się z siecią
3

Który to już raz piszemy o popsutych aktualizacjach dla Windows 10? Uff... ciężko zliczyć. Tym razem ofiarą uaktualnienia padły... połączenia z siecią. Przez niedziałający mechanizm DHCP w systemie, niektórzy użytkownicy mają problem z internetem.

Mimo doniesień głównie od zagranicznych ISP, którzy już przygotowali dla swoich klientów możliwe rozwiązania tego problemu, nieprawidłowe działanie DHCP obserwuje się również w Polsce. Skąd to wiem? Otóż, zadzwoniła do mnie... mama.

- Kubuś, Kubuś, ten Windows 10 znowu coś popsuł. Do routera nie chce się podłączyć...
- Mamo, to znany problem. W sumie nie wiem, co mam Ci poradzić. Dasz sobie radę z konsolą?
- ??
- To spróbuj zresetować, może pomoże.

Nie pomogło. Windows 10 po restarcie w dalszym ciągu nie chce się łączyć z sieciami. Bardzo chętnie bym mamie pomógł, ale doskonale wiem, że dla niej operowanie konsolą już jest poza zasięgiem możliwości, choć przyznam, że świetnie radzi sobie z obsługą tego, co jest jej potrzebne. Równie chętnie pomógłbym jej na miejscu, ale są dwa problemy. Pierwszy - 150 kilometrów to (w sumie nie problem), drogi są czarne, można podjechać - ewentualnie 2 godziny wyrwane z życiorysu na dojazd. Problem numer dwa: grypa. Od dwóch dni nie jem nic oprócz leków, a i bałbym się wsiąść do auta w takim stanie.

Co pocznie mama? Poczeka, aż wyzdrowieję. Zakładam jednak, że Wy dacie sobie radę z konsolą i będziecie w stanie ogarnąć sobie ten problem samemu.

Zepsuło mi połączenie z siecią w Windows 10. Jak to naprawić?

Po pierwsze, spróbuj zresetować komputer. W niektórych przypadkach to działa - po ponownym uruchomieniu, usługa CDPSVC włącza się poprawnie. To właśnie z tego powodu nie działa mechanizm DHCP, co uniemożliwia Windows 10 poprawne podłączenie się do sieci. Jeżeli to się nie udało, spróbuj innego rozwiązania.

Uwaga, to bardzo ważne! Wyłączenie komputera nie poskutkuje, trzeba go uruchomić ponownie!Właśnie tak ma to wyglądać w konsoli. :)

Restart nie pomógł? Spróbujcie drugiego rozwiązania, w tym wypadku macie znacznie większe szanse na powodzenie. Przenieście się do konsoli (klawisz Windows + R) -> "cmd" -> (ENTER).

A teraz, w wierszu poleceń wpiszcie następujące komendy. Nie musicie się bać, tutaj absolutnie nie ma możliwości, żeby cokolwiek się popsuło "na amen".

ipconfig /release
ipconfig /renew

Po tym, sprawdźcie, czy Wasz komputer połączył się z siecią. Jeżeli nie, spróbujcie jeszcze wyczyścić ustawienia DNS.

Również w konsoli, wpiszcie poniższą komendę:

ipconfig /flushdns

Po wpisaniu komendy spróbujcie połączyć się z siecią. Jeżeli w dalszym ciągu macie problemu, śmiało uderzajcie w komentarzach. Będziemy tutaj po to, by Wam pomóc. :)

Microsoft oznajmił natomiast, że do Windows Update już wypuścił stosowną poprawkę, która likwiduje ten problem.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

WindowshotWindows 10