Mobile

Aktualizacja dla Windows Phone 8.1 zapowiedziana oficjalnie. Oto nadchodzące nowości

Tomasz Popielarczyk
Aktualizacja dla Windows Phone 8.1 zapowiedziana oficjalnie. Oto nadchodzące nowości
42

O przeciekach na temat pierwszej aktualizacji dla Windowsa Phone 8.1 pisałem kilka dni temu. Microsoft nie kazał nam czekać zbyt długo, bo własnie oficjalnie zapowiedział nowości, które zostaną wraz z nią wprowadzone do systemu. Czego poza obsługą folderów i interaktywnych etui można się jeszcze spo...

O przeciekach na temat pierwszej aktualizacji dla Windowsa Phone 8.1 pisałem kilka dni temu. Microsoft nie kazał nam czekać zbyt długo, bo własnie oficjalnie zapowiedział nowości, które zostaną wraz z nią wprowadzone do systemu. Czego poza obsługą folderów i interaktywnych etui można się jeszcze spodziewać?

Windows Phone 8.1 Update 1 to przede wszystkim wprowadzenie asystenta głosowego Cortana na nowe rynki. Ze swoimi Lumiami (i nie tylko) wkrótce będą mogli porozmawiać mieszkańcy Chin, Wielkiej Brytanii, a także Kanady, Indii i Australii. Co najciekawsze, asystent głosowy w WP ma być indywidualnie przystosowywany do każdego rynku. Nie będzie zatem zwykłe wprowadzenie komend głosowych w wybranym języku. Zapowiada się ciekawie.

Spośród pozostałych nowości najbardziej widoczne będą zapewne foldery. Teoretycznie nie jest to znowu aż taka nowość, ale dotąd funkcja ta nie była natywnie obsługiwana przez system. Microsoft ujawnił, że jej działanie będzie bajecznie proste - wystarczy przesunąć kafelek na kafelek, żeby utworzyć katalog. Oczywiście pojawi się również możliwość zmiany rozmiaru folderów.

Szereg usprawnień pojawi się również we wbudowanych w system aplikacjach. Odtwarzacz Xbox Music ma działać szybciej i sprawniej oraz dysponować modułem Kącika Dziecięcego, a klient SMS otrzyma funkcję wysyłania i usuwania za jednym zamachem kilku wiadomości. Kafelek sklepu z aplikacjami będzie natomiast teraz działał w sposób aktywny i polecał użytkownikowi wybrane aplikacje (tak jak to robi aktualnie na Windows 8.1). Interesująco zapowiada się również funkcja Apps Corner, która jest adresowana raczej do zastosowań biznesowych. Pozwoli to na tworzenie specjalnego menu z aplikacjami uruchamianymi w odseparowanej od systemu piaskownicy.

Oczywiście do tego wszystkiego dochodzą również niepotwierdzone oficjalnie nowości, a więc m.in. wsparcie dla rozdzielczości 1280 x 800 px i ekranów 7-calowych (Android może, więc dlaczego Windows Phone ma być gorszy?). Według przecieków sprzed kilku dni system po aktualizacji będzie też w stanie współpracować z interaktywnymi etui. Producenci urządzeń otrzymają natomiast możliwość tworzenia własnych, unikatowych ekranów blokady dla nowych urządzeń.

Kiedy można się tego wszystkiego spodziewać? Niestety Microsoft nie udziela jednoznacznej informacji. Wszystko wskazuje na to, że aktualizacja zadebiutuje w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jedno jest pewne - proces ten potrwa zdecydowanie krócej niż w przypadku konkurencyjnego Androida, czego przykładem było chociażby imponująco sprawne wdrożenie wersji 8.1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindowsWindows Phone