Mobile

Windows Phone 8.1 z obsługą folderów oraz interaktywnych etui

Tomasz Popielarczyk
Windows Phone 8.1 z obsługą folderów oraz interaktywnych etui
Reklama

Ledwo wdrożona została aktualizacja z numerkiem 8.1, a już pojawiły się przecieki na temat kolejnych nowości w systemie Windows Phone. Microsoft tym r...

Ledwo wdrożona została aktualizacja z numerkiem 8.1, a już pojawiły się przecieki na temat kolejnych nowości w systemie Windows Phone. Microsoft tym razem poświęca swoją uwagę lepszej organizacji zainstalowanych aplikacji, a także wsparciu dla akcesoriów, jak interaktywne etui "z klapką".

Reklama

Debiut aktualizacji Windows Phone 8.1 zbiegł się u mnie z testami Nokii Lumii 630. Muszę przyznać, że jeśli chodzi o low-end ten system nie ma sobie równych. W trakcie korzystania ze smartfona nie zanotowałem żadnych spowolnień, klatkujących animacji czy konieczności oczekiwania na uruchomienie prostych aplikacji. To po prostu działało i to naprawdę nieźle. Wersja 8.1 w dodatku wprowadziła szereg użytecznych udogodnień, których próżno szukać w Androidzie (przynajmniej natywnie) czy gdziekolwiek indziej.


Nie oznacza to jednak, że pracownicy Microsoftu spoczęli na laurach. W Redmond rodzi się już kolejna aktualizacja - Update 1 (lub GDR 1 - jak kto woli). Może nie będzie tak kompleksowa, rewolucyjna i rozbudowana jak wydanie 8.1. Nie znaczy to jednak, że można ją zignorować. Otóż największą nowością tego wydania będzie możliwość tworzenia folderów, w których umieścimy ikony (a właściwie kafelki) aplikacji. Użytkownicy Anddroida czy iOS znają to nie od dziś. Na Windows Phone jak dotąd trzeba było się ograniczać do wyszukiwarki i alfabetycznej listy na ekranie tuż obok pulpitu. Foldery mogą znacząco ułatwić zarządzanie i usprawnić dostęp do często używanych programów.

Microsoft chce również otworzyć się na interaktywne etui, które stały się ostatnio modne na Androidzie. Dedykowane akcesoria do swoich ofert wprowadzili m.in. HTC i LG, a trend ten zapoczątkował Samsung ze swoimi klapkami "z okienkiem". Windows Phone nie będzie gorszy. System ma mieć zdolność wyświetlania informacji bez konieczności wybudzania ekranu. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Nie wiadomo. LG i Samsung mają rozwiązania typu QuickWindow (a nawet QuickCircle), zaś HTC poszedł w kierunku imitacji diod LED (Dot View). Jeżeli twórcy Windowsa chcą wywołać efekt "wow!", muszą się postarać.


Spośród pozostałych nowinek, warto wymienić m.in. wsparcie dla rozdzielczości 800 x 1280, a także 7-calowych wyświetlaczy. Zmian doczeka się również asystent głosowy Cortana, który będzie mógł uzyskiwać dostęp do listy kontaktów. System ma ponadto wspierać mechanizm Voice over LTE.

Według nieoficjalnych informacji aktualizacja jest już gotowa i dostępna dla deweloperów. Jej publiczna zapowiedź miałaby się pojawić jeszcze w tym lub na początku przyszłego miesiąca. Pozostaje czekać.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama