Sony

Aktualizacja Android TV na starszych telewizorach Sony oraz zupełnie nowy pilot!

KK
Konrad Kozłowski
42

Starsze telewizory Sony otrzymają aktualizację do Android TV 8.0 Oreo, którego znakiem rozpoznawczym jest nowy ekran główny. Jakie modele dostaną uaktualnienie i jakie nowości będą czekać na użytkowników? Dodatkowo - zobaczcie już dziś nowy pilot Sony na 2019 rok!

Aktualizacja Android TV 8.0 Oreo na telewizorach Sony

Aktualizacja wpisu na samym dole.

Zacznijmy od dobrej informacji: na liście modeli, które otrzymają nową wersję Android TV znajdują się telewizory z lat 2016 - 2018, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że posiadany przez Was telewizor znajdzie się tym gronie. Co istotne, Sony postanowiło zaserwować użytkownikom nie tylko zmianę interfejsu - którą zauważycie już na głównym ekranie - ale także szereg poprawek, które z pewnością będą zauważalne podczas codziennego użytku telewizora.

Wystarczy bowiem wymienić ulepszenie pracy działania klawiatury, funkcji szukania przy użyciu Asystenta Google (nadal bez języka polskiego), eliminację problemów z wyświetlaniem Dolby Vision w materiałach z Netflix czy polepszenie wydajności w aplikacji Amazon Prime Video. Przydatny może okazać się także tryb picture-in-picture, czyli obraz-w-obrazie pozwalający jednoczesne oglądanie niektórych treści i korzystanie z innych aplikacji. Dla abonentów nc+ ważne będzie dodanie obsługi HDR w wersji HLG (Hybrid Log-Gamma) przez HDMI, bo właśnie ten format wspiera kanał Canal+ 4K Ultra HD. Kilka modeli doczekało się nawet dodania obsługi Dolby Vision.

Najważniejszą zmianą, na pierwszy rzut oka, jest oczywiście odświeżony ekran główny, w którym zrezygnowano z typowej siatki ikon aplikacji i zastąpiono ją tak zwanymi kanałami. Skróty do programów mogą wciąż być pod ręką, to najwyżej wyświetlany szereg ikon, ale pod nim znajdują się dedykowane konkretnym aplikacjom poziome listy wypełniane najważniejszymi, najnowszymi lub najpopularniejszymi treściami z danej aplikacji. Nadal nie wszystkie wspierają tę funkcję, dlatego nie jest możliwe włączenie "kanału" dla każdego z programów, ale te najważniejsze jak YouTube czy Netflix działają jak należy.

Proces aktualizacji rozpoczyna się od rynków amerykańskich, ale powinien wkrótce dotrzeć także do Europy. Lista telewizorów Sony otrzymujących aktualizację do Android TV 8.0 Oreo już dziś dostępna jest tutaj., a my skontaktowaliśmy się z Sony i zapytaliśmy, kiedy można spodziewać się takiej aktualizacji w Polsce.

Nowy pilot TV od Sony

Podczas targów CES w Las Vegas na stoisku Sony można było sprawdzić w akcji najnowsze telewizory japońskiego producenta, ale uwagę odwiedzających przykuwały nie tylko ekrany, ale także coś znacznie, znacznie mniejszego pod względem rozmiaru, ale coś o bardzo, bardzo dużym znaczeniu, jeśli chodzi o codzienne korzystanie z telewizora. Mowa oczywiście o pilocie, którego zobaczyli wybrańcy na zamkniętych pokazach (np. redaktorzy Flatpanelshd.com)

Pilot Sony na przestrzeni lat prawie się nie zmieniał. Dzięki temu użytkownicy mogli bez przeszkód wymienić TV na nowy i używać go z podobnym komfortem co poprzedni model, ale - powiedzmy sobie szczerze - piloty od Sony odstają w tym momencie od bezpośredniej konkurencji. Głównie przez to, że są zbyt skomplikowane i przez to trudniejsze w obsłudze. Ale dobra wiadomość jest taka, że oglądany na CES nowy pilot Sony będzie posiadał mniej przycisków, odstępy pomiędzy nimi będą zauważalnie większe, pojawi się nawet klawisz dedykowany Asystentowi Google (który w Polsce jest dostępny po polsku na smartfonach z Androidem, iOS-e i słuchawkach, ale nie znajdziemy go na Android TV). Pilot Sony będzie pilotem uniwersalnym, jak chociażby ten od Samsunga, co z pewnością docenią posiadacze większej ilości sprzętu audio-wideo.

Aktualizacja: Otrzymaliśmy odpowiedź od Sony Polska na temat aktualizacji telewizorów polskich użytkowników - taka jest planowana, ale na termin i szczegóły musimy jeszcze zaczekać. Gdy tylko będziemy wiedzieli cokolwiek więcej, na pewno Was o tym poinformujemy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu