Moje przemyślenia

Akcje Groupona zgodnie z przewidywaniami lecą mocno w dół

Grzegorz Marczak
8

Nie tak dawno bo wczoraj na Antyweb dość wnikliwie opisana była sytuacja Groupona na giełdzie. Po dość optymistycznym początku przygody z IPO nadszedł czas pierwszych i to dość głębokich korekt ponieważ cena akcji firmy spadła poniżej ceny z debiutu czyli 20 dolarów. Owszem sytuacja gospoda...

Nie tak dawno bo wczoraj na Antyweb dość wnikliwie opisana była sytuacja Groupona na giełdzie. Po dość optymistycznym początku przygody z IPO nadszedł czas pierwszych i to dość głębokich korekt ponieważ cena akcji firmy spadła poniżej ceny z debiutu czyli 20 dolarów.

Owszem sytuacja gospodarcza oraz rynkowa jest dość trudna i z pewnością nie jest to najlepszy moment dla nikogo na wchodzenie na giełdę, ale to w końcu Groupon - cud warty 18 miliardów dolarów?.

Kurs akcji w tej chwili wynosi niespełna 17 dolarów a przypomnę, że pikuje z 31 dolarów (to była maksymalna osiągnięta cena). No i z tych 18 miliardów zrobiło się już tylko nieco ponad 10.

Czy tak duża przecena to niespodzianka? Niekoniecznie, wczoraj na Antyweb Trystero pisał:

Z 25 spółek organizujących IPO w 2010 i 2011 roku o największym wzroście kursu na otwarcie notowań (GRPN zająłby 17 miejsce na liście) zaledwie 5 notowanych jest powyżej ceny pierwszych transakcji na giełdzie. Przeciętnie, cena akcji tych spółek spadła o 31% w stosunku do ceny pierwszych transakcji. Dla wszystkich 333 IPO z lat 2010-2011 znajdujących się w bazie Bloomberga przeciętny spadek wyniósł -11,1%. Tak więc, od dnia debiutu ceny akcji ‘gorących IPO’ zachowują się gorzej od przeciętnych IPO.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

giełdaGrouponIPO