Sztuczna Inteligencja

Widzisz ten popularny skrót? Tłumaczymy co oznacza

Daniel Wójcik
Widzisz ten popularny skrót? Tłumaczymy co oznacza
0

AI oraz SI to skróty, które w przestrzeni publicznej pojawiają się coraz częściej. Ale co dokładnie znaczą?

Sztuczna Inteligencja to temat, który w ostatnim czasie powrócił jak bumerang. Kilkanaście lat temu skróty AI i SI kojarzone raczej były z technologiami, które nas nie dotykają - coś odległego, spotykanego głównie w filmach i serialach. Jednak Sztuczna Inteligencja jest z nami od lat - i nie chodzi mi tu o "inteligentne" sprzęty AGD.

Polecamy na Geekweek: Zamrożona Maryla jako Elsa. Tak AI podrabia Disneya

Źródło: Depositphotos

sztuczna inteligencja (SI), ang. Artificial Intelligence (AI), dziedzina nauki zajmująca się badaniem mechanizmów ludzkiej inteligencji (psychol.) oraz modelowaniem i konstruowaniem systemów, które są w stanie wspomagać lub zastępować inteligentne działania człowieka.

- to definicja pochodząca z Encyklopedii PWN. Z rozszerzenia definicji dowiadujemy się także, że Sztuczna inteligencja (SI) stanowi interdyscyplinarny obszar, łączący teorię z różnych dziedzin. W kontekście doświadczalnym, SI to gałąź informatyki, gdzie tworzy się programy komputerowe symulujące różnorodne inteligentne zachowania człowieka. Te programy mają zastosowanie eksperymentalne, takie jak rozpoznawanie kształtów czy dźwięków, a także praktyczne, obejmujące obszary od gier planszowych po diagnozy lekarskie. Metody i narzędzia sztucznej inteligencji wpłynęły także na rozwój inteligentnych robotów, a jej powiązania z psychologią, fizjologią, bioniką i innymi dziedzinami wzbogacają te obszary o nowe pojęcia i aparaturę badawczą.

Co oznacza skrót AI? Zapytajmy sztuczną inteligencję

Źródło:Unsplash

A jak na to pytanie odpowiadają sami zainteresowani? Zadałem je kilku popularnym chatbotom oczekując tej samej odpowiedzi. Co otrzymałem w zamian?

ChatGPT (GPT-3.5)

Skrót "AI" oznacza "sztuczną inteligencję" (ang. artificial intelligence). To obszar informatyki, który zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych, zdolnych do wykonywania zadań, które zazwyczaj wymagają ludzkiej inteligencji. Sztuczna inteligencja obejmuje różne techniki i metody, takie jak uczenie maszynowe, przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazu i wiele innych, mających na celu umożliwienie maszynom myślenia, uczenia się i podejmowania decyzji.

Czat Bing z GPT-4

Skrót AI oznacza sztuczną inteligencję. Jest to termin, który został utworzony przez Johna McCarthy’a w 1956 roku na konferencji w Dartmouth. Sztuczna inteligencja to inteligencja wykazywana przez urządzenia sztuczne (w przeciwieństwie do inteligencji naturalnej). W informatyce i kognitywistyce oznacza także tworzenie modeli i programów symulujących choć częściowo zachowania inteligentne. Sztuczna inteligencja jest także przedmiotem rozważań filozofii (filozofia sztucznej inteligencji) oraz przedmiotem zainteresowania nauk społecznych.

Bard (Google)

Skrót AI oznacza "sztuczną inteligencję". Sztuczna inteligencja to dziedzina informatyki zajmująca się tworzeniem inteligentnych maszyn, które mogą wykonywać zadania, które wymagają inteligencji ludzkiej, takie jak uczenie się, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Sztuczna inteligencja ma szeroki zakres zastosowań, w tym:

  • Rozpoznawanie obrazu: Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do rozpoznawania obiektów na obrazach, takich jak twarze, znaki drogowe i produkty.
  • Rozmowa z komputerem: Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia chatbotów, które mogą rozmawiać z ludźmi w naturalny sposób.
  • Gry: Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia inteligentnych przeciwników w grach, takich jak szachy i Go.
  • Zautomatyzowanie zadań: Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do automatyzacji zadań, takich jak zarządzanie finansami i obsługa klienta.

Sztuczna inteligencja jest szybko rozwijającą się dziedziną, a jej potencjał do zmiany naszego świata jest ogromny.

Źródło: Depositphotos

Zadawalające odpowiedzi? Wydaje się, że tak. Choć każdy z chatbotów nieco inaczej podszedł do odpowiedzi na pytanie "co oznacza skrót AI?" Tylko Bard zdecydował się na nieco szersze potraktowanie tematu i zaprezentował kilka zastosowań. Nie da się jednak ukryć, że już teraz Sztuczna Inteligencja, w szczególności generatywna, wkroczyła do naszego życia i z nami zostanie na dłużej - czy nam się to podoba, czy nie.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu