Polska

Agora i czeska spółka SFS Ventures kupują Eurozet

Piotr Kurek
5

Wydawca dziennika „Gazeta Wyborcza” kupuje 40% udziałów w Eurozet. Pozostałe 60% udziałów trafi w ręce czeskiej spółki SFS Ventures.

W 2018 r. Eurozet zostało zakupione przez Czech Radio Center a.s. z siedzibą w Pradze za 73 mln euro. Czesi nie cieszyli się długo swoim nowym nabytkiem i już kilka miesięcy po zakupie Grupa ponownie trafiła do sprzedaży. Jak podaje Business Insider Polska, wśród potencjalnych zainteresowanych zakupem Eurozet wymieniano między innymi Grupę Fratria (wydawcę tygodnika „W Sieci”), Grupę ZPR Media, PMPG Polskie Media, ofertę złożył też Zbigniew Jakubas. Dziś dowiadujemy się, że Radio ZET, Antyradio, Meloradio i Chillizet, Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja Eurozet Live wraz z serwisami internetowymi trafią do Agory i czeskiej spółki SFS Ventures.

Zobacz też: Subskrybenci cyfrowej oferty Gazety Wyborczej od dziś z ciekawymi bonusami

Dziś, 20 lutego 2019 r. Agora zakończyła negocjacje w przedmiocie nabycia tytułu prawnego do udziałów w spółce Eurozet sp. z o.o. oraz ustalenia szczegółowych zasad inwestycji w Eurozet przez SFS Ventures s.r.o.  jako wspólnika większościowego i współpracy obu podmiotów jako wspólników Eurozet. Na podstawie umowy, wydawca „Gazety Wyborczej” nabędzie 40% kapitału zakładowego Eurozet za cenę wyjściową w kwocie 130,75 mln zł. Agora poinformowała, że część akcji zostało zakupionych ze środków własnych, a 75 mln zł. pochodzi z kredytu udzielonego spółce przez DNB Bank Polska S.A. W komunikacie giełdowym przeczytamy także, że firma, jako wspólnik mniejszościowy, nie będzie mieć wpływu na działalność operacyjną Eurozet, ani strategię programową wchodzących w jej skład radiostacji.

Większościowym udziałowcem SFS Ventures  jest firma Sourcefabric. Mniejszościowym udziałowcem jest amerykańska spółka Salvatorska Ventures LCC należąca do funduszu Media Development Investment Fund wspieranego przez George'a Sorosa, który w 2016 r. kupił 11,22% kapitału zakładowego Agory za ponad 5 mln zł.

Zobacz też: Prawie milion Polaków więcej niż rok temu słucha radia FM w aucie. Spotify nie działa?

Źródło: Agora i Business Insider Polska

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu