10

Adobe zmienia mobilną politykę. Nowego Photoshopa na smartfony i tablety pobierzemy za darmo

Nie jestem pewien, czy tak zaawansowane aplikacje do obróbki zdjęć i obrazów są potrzebne na platformach mobilnych. Adobe uważa jednak, że tak i po kiepskim przyjęciu przenośnego Photoshopa postanowiło odświeżyć aplikację i zrezygnować z pobierania od użytkowników opłaty za jego zakup. Photoshop Touch nie był rewelacyjny, mimo tego firma życzyła sobie za niego aż 10 […]

Nie jestem pewien, czy tak zaawansowane aplikacje do obróbki zdjęć i obrazów są potrzebne na platformach mobilnych. Adobe uważa jednak, że tak i po kiepskim przyjęciu przenośnego Photoshopa postanowiło odświeżyć aplikację i zrezygnować z pobierania od użytkowników opłaty za jego zakup.

Photoshop Touch nie był rewelacyjny, mimo tego firma życzyła sobie za niego aż 10 dolarów. Ostatecznie mobilny Photoshop pożegnał się z użytkownikami. W październiku Adobe planuje zaprezentować zupełnie nową wersją mobilnego Photoshopa, która trafi póki co wyłącznie na iPhony i iPady. Wersja na sprzęty z Androidem oczywiście też jest planowana, jednak trochę później.

Project Rigel, bo tak na razie nazywa się aplikacja, ma być w przeciwieństwie do wcześniejszego programu, darmowa. Ma być ponadto przyjazna dla osób, które nie mają zielonego pojęcia o obróbce zdjęć. Do tego intuicyjne sterowanie przy pomocy ekranu dotykowego, oczywiście funkcje edycyjne oraz system rozpoznawania twarzy.

Project Rigel

Project Rigel

Project Rigel

Project Rigel

Jestem bardzo ciekawy, czy osoby zajmujące się obróbką zdjęć w stopniu poważniejszym niż wrzucanie „selfiaczków” na Facebooka chcą korzystać z bardziej profesjonalnego oprogramowania na platformach mobilnych. Podstawowe narzędzia do edycji znajdziemy przecież już w samych systemach operacyjnych czy aplikacjach społecznościowych. Z drugiej strony nie sądzę, by darmowość nowego mobilnego Photoshopa połączona z deklaracjami, że to aplikacja dla osób, które nie mają pojęcia o obróbce zdjęć, dobrze jej wróżyła. Obstawiam, że dostaniemy kolejny produkt oferujący podstawowe opcje edycji i obróbki, a logo Adobe raczej do pobrania nie zachęci.

grafiki

Źródło

V3_big_1