Adobe

Nowa funkcja pakietu Adobe pozwoli powiększać zdjęcia jak w CSI

Kamil Świtalski
3

Adobe zaprezentowało nową funkcję związaną z powiększaniem zdjęć z możliwie jak najlepszym zachowaniem ich jakości. Jak działa Super Resolution?

Myślę że każdy z nas oglądał seriale, których bohaterowie bez mrugnięcia okiem potrafili z obrazu prosto z najgorszej jakości kamery przemysłowej odczytać cuda. Narzędzia którymi dysponowali zdolne były powiększyć obraz, wyostrzyć obraz, a wszystko to bez jakiejkolwiek straty jakości. Kto korzysta z narzędzi do edycji zdjęć ten wie, że to tak nie wygląda. Photoshop oferuje kilka opcji związanych z powiększaniem grafiki, ale nawet jeżeli coś tam poprawi i wygładzi, daleko mu do spektakularnych efektów znanych z seriali. Ale wszystko zmierza ku lepszemu - o czym mogą już teraz przekonać się użytkownicy najnowszej wersji Adobe Camera Raw (13.2).

Powiększanie zdjęć przy zachowaniu ich jakości. Nowa funkcja Adobe Camera Raw robi wrażenie

Najnowsza opcja Adobe Camera Raw nazwana została Super Resolution i, jak sama jej nazwa wskazuje, skupia się na powiększaniu zdjęć. W oficjalnym wpisie na stronie Adobe czytamy:

Powiększanie zdjęcia często skutkuje rozmyciem szczegółów, ale Super Resolution ma asa w rękawie: zaawansowany model uczenia maszynowego wyszkolony na milionach zdjęć. Wspierany przez ten obszerny zestaw treningowy, Super Resolution potrafi powiększać zdjęcia, zachowując czyste krawędzie i zachowując ważne szczegóły.

Zdjęcia podglądowe i robią ogromne wrażenie — i nie ukrywam, jestem bardzo ciekawy dalszego rozwoju tej technologii. Oczywiście to nie jest tak, że z dnia na dzień funkcje te staną się równie spektakularne co w serialach kryminalnych, ale to niewątpliwie krok w bardzo dobrym kierunku i początek czegoś wielkiego. Bo tak spektakularnych poprawek jeszcze nie było.

Aktualizacja dla Adobe Camera Raw jest już dostępna, nowości zmierzają także do aplikacji Lightroom oraz Lightroom Classic — ale ich użytkownicy muszą się jeszcze uzbroić w odrobinę cierpliwości.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu