Felietony

Adobe odchodzi od Linuksa - Flash Player tylko w Chrome

Michał Majchrzycki
Adobe odchodzi od Linuksa - Flash Player tylko w Chrome
Reklama

Tak się zastanawiam, czy Adobe rezygnuje tylko z Linuksa, czy też mamy kolejny znak stopniowego żegnania się z technologią Flash. Myślę, że najnowsze ...


Tak się zastanawiam, czy Adobe rezygnuje tylko z Linuksa, czy też mamy kolejny znak stopniowego żegnania się z technologią Flash. Myślę, że najnowsze doniesienia o stanowisku firmy z San Jose można odczytywać co najmniej na kilka sposobów. Zobaczmy w takim razie, jakie konsekwencje będzie miała podjęta przez Adobe decyzja w sprawie Flash Playera.

Reklama

Na początek małe przypomnienie. Adobe już wcześniej zdradzał ciągotki ku porzuceniu Linuksa. Dość przypomnieć historię ze środowiskiem AIR. Rok temu twórca Photoshopa stwierdził, że dalszy rozwój AIR na Linuksa nie ma sensu i postanowił wstrzymać rozwój. Jednocześnie poinformowano, że pracami nad środowiskiem będą mogły zająć się firmy trzecie. De facto oznacza to jednak koniec ciekawej platformy jaką jest AIR na dystrybucje linuksowe.

Teraz Adobe podjął podobną decyzję i również postanowił gorzką wiadomość osłodzić użytkownikom Linuksa. Wprawdzie firma porzuca dalszy rozwój Flash Playera na tej platformie, ale będzie on nadal dostępny przez przeglądarkę Chrome. Na upartego można więc powiedzieć, że Adobe całkowicie nie wycofuje się z Linuksa - jedynie ogranicza pole działania.

Przy okazji poznaliśmy jeszcze kilka ciekawych szczegółów. Flash Player dla Chrome będzie obsługiwać jedynie API Google’a. Jak przypuszczam, powinno to ograniczyć możliwość przenoszenia wtyczki na inne przeglądarki. Zapowiedziane przez Adobe zmiany wejdą w życie w wersji 11.2 Flash Playera - czyli pod koniec tego roku.


Dla użytkowników Linuksa oznacza to spore zmiany. Albo przesiądą się z popularnego Firefoksa na Chrome (ciekawe, czy mocno to zamiesza na rynku przeglądarek na Linuksa?), albo też będą eksperymentować z alternatywnymi rozwiązaniami. Tych ostatnich jest parę na rynku, jednak w większości nie oferują równie zaawansowanych funkcji, co odtwarzacz Adobe.

Zastanawiam się też, czy ograniczenie rozwoju Flash Playera na Linuksa nie wiąże się ze zmianami w podejściu do swojej technologii ze strony Adobe. Oczywiście, decyzję można łatwo wytłumaczyć. Linux z niewielką grupą użytkowników nie jest ciekawym rynkiem dla twórcy Flasha. Z drugiej strony, może Adobe po prostu zaczął sobie zdawać sprawę z tego, że jego technologia powoli przegrywa z HTML5?

Firma wycofuje się już z pomysłu na rozwój Flasha w Androidzie, technologia Adobe jest oczywiście nieobecna w iOS. Również użytkownicy Mac OS X nie są zachęcani przez Apple’a do korzystania z Flasha. Teraz Adobe de facto zamyka swoją działalność na platformie Linux. Co będzie dalej?

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama