Moje przemyślenia

Ekran Retina w stacjonarnych Macach? Możliwe, że jeszcze w tym roku!

Marcin Kamiński
11

Ekran Retina to jeden z głównych atutów ostatnich generacji telefonu komórkowego iPhone. Nic więc dziwnego, że Apple może przymierzać się do wykorzystania Retiny także w swoich innych urządzeniach. Mieliśmy już domysły o planach umieszczenia ekranu o wysokiej rozdzielczości w tablecie iPad 3, teraz...

Ekran Retina to jeden z głównych atutów ostatnich generacji telefonu komórkowego iPhone. Nic więc dziwnego, że Apple może przymierzać się do wykorzystania Retiny także w swoich innych urządzeniach. Mieliśmy już domysły o planach umieszczenia ekranu o wysokiej rozdzielczości w tablecie iPad 3, teraz z kolei doczekaliśmy się plotek o zamiarach montowania ekranów Retina w komputerach Mac. Oznaczałoby to zwiększenie rozdzielczości dwukrotnie, poprawiając tym samym znacznie jakość wyświetlanego obrazu w Macbookach i iMacach.

Skąd domysły o planach wprowadzenia ekranów Retina do komputerów Mac? Przy okazji zapowiedzi nowego systemu dla komputerów stacjonarnych, Mountain Lion, firma Apple wypuściła wersję beta programu Messages. Ma on zastąpić poczciwą aplikację iChat i ułatwić komunikowanie się pomiędzy komputerami Mac i mobilnymi urządzeniami marki Apple. W wydanej wersji testowej programu zaszyto ikony i obrazki dwa razy większe, niż wykorzystywano dotychczas. Może to oznaczać, że w planach jest zastosowanie ekranów Retina i zwiększenie rozdzielczości ekranu dwukrotnie. Tak samo stało się w przypadku telefonu iPhone, kiedy to zwiększono rozdzielczość z 320x480 (iPhone 3GS) do 640x960 pikseli (iPhone 4).

Oto wspomniane powiększone ikony w aplikacji Messages:

Dodatkowo odkryto powiększone kursory, zaszyte w aktualizacji 10.7.3 sprzed kilku tygodni:

Montaż ekranów Retina w komputerach Mac z pewnością przyczyniłby się do znacznej poprawy jakości obrazu. Przykładowo, w laptopie Macbook Pro lub Macbook Air rozdzielczość 1440x900 mogłaby zostać podniesiona do aż 2880x1800 pikseli. Dla twórców oprogramowania zmiana taka zapewne nie będzie kłopotliwa – w przypadku mobilnego systemu iOS skalowanie aplikacji odbywało się za pomocą zastosowania dwa razy większych obrazków. Dokładnie takich, jakie teraz zaimplementowano w aplikacji Messages zapowiadającej nadejście Mountain Lion.

Wedle domysłów serwisu internetowego MacRumors, pierwszych modeli komputerów Mac z podniesioną rozdzielczością i zamontowanymi ekranami Retina możemy spodziewać się jeszcze w 2012 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu