Felietony

Adobe Ideas - Projektowanie grafik wektorowych prostsze niż myślisz

Grzegorz Marczak
Adobe Ideas - Projektowanie grafik wektorowych prostsze niż myślisz
7

Autorem tej serii artykułów jest Maciej Górski. Zgodnie z zapowiedzią w artykule wprowadzającym do cyklu, w kolejnych częściach będę recenzował poszczególne aplikacje z rodziny Adobe® Touch Apps. Testom zostaną kolejno poddane aplikacje z w/w rodziny dostępne na platformę Android. Wszelkie recenz...

Autorem tej serii artykułów jest Maciej Górski.

Zgodnie z zapowiedzią w artykule wprowadzającym do cyklu, w kolejnych częściach będę recenzował poszczególne aplikacje z rodziny Adobe® Touch Apps. Testom zostaną kolejno poddane aplikacje z w/w rodziny dostępne na platformę Android. Wszelkie recenzje będą oparte o doświadczenia zaobserwowane podczas testów przeprowadzonych na tablecie Samsung Galaxy Tab 10.1.

W pierwszej kolejności podjąłem się kompletnej analizy Adobe® Ideas. Jest to aplikacja dzięki której każdy, nie koniecznie grafik czy ilustrator w łatwy, prosty i schludny sposób może przełożyć swoje pomysły na ekran własnego tabletu.

Aplikacja została skierowana do każdego odbiorcy, włączając w to potencjalnych użytkowników niedysponujących specjalnymi zdolnościami rysunkowymi.

Adobe® Ideas dostarcza nam pakiet najbardziej podstawowych narzędzi jakimi są:

  • przestrzeń robocza
  • pędzle z możliwością dostosowania rozmiaru
  • gumkę do szybkiej korekty błędów
  • narzędzie do kontroli przeźroczystości pędzla
  • paletę kolorów, z możliwością ładowania zestawów kolorów z Adobe® Kuler®

Wszelkie kształty stworzone w aplikacji Adobe® Ideas są wektorami. Dzięki temu mamy zapewnioną stu procentową skalowalność naszych projektów bez obawy o ewentualną pikselozę, mogącą powstać podczas zmiany rozmiaru projektu co często możemy zaobserwować podczas pracy z grafikami rastrowymi. Każde pociągnięcie pędzlem jest traktowane jako osobny krok w historii projektu oraz zapisywane jako osobna krzywa. Aplikacja umożliwia szybkie cofanie kolejnych działań, w ilości do 50 kroków wstecz.

 

Do dodatkowych plusów, z pewnością możemy zaliczyć możliwość załadowania obrazów z galerii urządzenia, bądź takich serwisów jak Google ImagesFacebookFlickr czy Adobe® Creative Cloud.

Załadowane obrazy mogą służyć jako część kompozycji bądź jako tło do naszych szkiców.

Gotowy projekt zapisywany jest w rozszerzeniu *.idea co umożliwia dalszą edycję projektu w oprogramowaniu Adobe® Illustrator®. Aby móc kontynuować pracę nad projektem na komputerze, w pierwszej kolejności jesteśmy zobligowani do pobrania rozszerzenia przeznaczonego dla pełnego pakietu Adobe® Creative Suite®  dostępnego tutaj.

Niestety podczas testów pojawiła się też słaba strona aplikacji jaką zdecydowanie jest brak integracji z Adobe® Photoshop® Touch. Po zapisaniu projektu w formacie *.idea, producent niestety uniemożliwia nam dalszą pracę nad projektem w w/w aplikacji.

Również, zdecydowanie odczuwalnym brakiem w aplikacji, do kreacji grafik wektorowych, jest brak możliwości tworzenia stałych kształtów takich jak elipsy, czworokąty i wielokąty. Mam nadzieję, że jest to zwyczajne niedopatrzenie w pierwszej wersji aplikacji, a nie część strategii marketingowej i w kolejnych aktualizacjach, otrzymamy od producenta większą ilość narzędzi znanych nam z oprogramowania Adobe® Illustrator®.

Co z resztą aplikacji? Okaże się podczas dalszych testów.

Serdecznie zachęcam do testowania aplikacji i budowania własnych projektów w Adobe® Ideas.

Już wkrótce recenzja Adobe® Proto.

Maciej Górski

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

grafikaTablety