Recenzja

Recenzja Acer Swift 5. Tak lekki, że chce się go mieć

Albert Lewandowski
Recenzja Acer Swift 5. Tak lekki, że chce się go mieć

Acer Swift 5 to bez wątpienia jeden z najciekawszych laptopów, jakie obecnie znajdziemy w sprzedaży. Czy wyróżnia się czymś więcej niż tylko bardzo niską wagą?

Dane techniczne Acer Swift 5

  • 14-calowy wyświetlacz IPS TFT LCD o rozdzielczości Full HD w formacie 16:9 (1920 x 1080 pikseli),
  • Intel Core i5 - 8250U z zintegrowaną grafiką Intel HD Graphics 620,
  • 8 GB LPDDR3 RAM,
  • 256 GB dysk SSD,
  • Windows 10 Home,
  • kamerka 1 Mpix,
  • Bluetooth,
  • WiFi 5 (802.11 ac),
  • 1 x USB typu C,
  • 1 x USB 3.1,
  • 1 x HDMI,
  • 1 x audio jack 3,5 mm,
  • głośniki stereo,
  • dwukomorowa bateria 4670 mAh,
  • wymiary: 327 x 228 x 14,5 mm,
  • waga: 930 gramów.

Oficjalna cena w momencie publikacji recenzji: 3499 złotych.

Wygląd, wykonanie

Acer Swift 5 prezentuje się po prostu ładnie. Producent nie chciał tu w żaden sposób eksperymentować i to zdecydowanie wyszło ich propozycji na dobre. Warto też wspomnieć, że ekran można rozłożyć o 180 stopni względem klawiatury, co się przydaje i jest efektowne.

Najważniejsza pozostaje jednak niezwykle niska waga. 930 gramów oznacza, że sprzętu w ogóle nie czuć i po wzięciu laptopa do ręki ma się uczucie, jakby trzymało się atrapę. Specyficzne uczucie. Lekkość Swifta docenia się jednak zawsze, kiedy będziemy chcieli wziąć go gdzieś ze sobą.

Acer Swift 5 został wykonany z aluminium oraz tworzywa sztucznego. Ogólna jakość spasowania poszczególnych jest niezła, aczkolwiek możemy wskazać lepiej wykonane komputery. Przynajmniej nic nie skrzypi i nic nie ugina się pod naciskiem palców. Jeżeli chodzi o ramki, to Tajwańczycy nikogo nie zaskoczyli, ponieważ testowany model ma je zwykłej wielkości.

Porty, łączność

Sprzęt może pochwalić się wystarczającym wyposażeniem z zakresu złącz. Acer Swift 5 oferuje łącznie 3 porty USB, w tym jedno USB typu C, HDMI, złącze słuchawkowe 3,5 mm oraz port do ładowania. Niestety, w tym wszystkim zabrakło kart microSD, choć z drugiej strony coraz mniej osób z nich korzysta.

Na pochwałę zasługuje bardzo dobry moduł WiFi, który jest w stanie zapewnić bardzo dobre prędkości pobierania i wysyłania danych. W dodatku nie ma jakichkolwiek problemów z utrzymaniem stabilnego połączenia. Do tego dochodzi Bluetooth, który działa zgodnie z oczekiwaniami.

Klawiatura, gładzik

Klawiatura pozostaje jednym z najważniejszych elementów w laptopach. W przypadku Acer Swift 5 mamy do czynienia z dosyć przeciętnym rozwiązaniem, które niczym szczególnym się nie wyróżnia. Co ciekawe, właśnie w klawiaturze, w prawym górnym rogu, pojawił się klawisz zasilania. Niestety, strzałki i przyciski Page Down oraz Page Up są naprawdę niewielkie i moim zdaniem producent mógłby bardziej się tu postarać.

Sam skok przycisków jest niski. Klawisze nie stawiają żadnego oporu, więc trudno powiedzieć, aby takie połączenie przekładało się na wysoki komfort pisania. Do tego sama klawiatura nie należy do cichych, ale trzeba docenić samą wielkość poszczególnych przycisków. Ot, Swift 5 wypada bardzo przeciętnie na tej płaszczyźnie. Pochwała należy się za dodanie podświetlenia klawiatury.

Gładzik budzi ambiwalentne odczucia. Z jednej strony nie jest on wielki, a jego klik należy do kiepsko wyczuwalnych, ale z drugiej wyróżnia się on satysfakcjonującą czułością, co szybko się docenia.

Wyświetlacz, multimedia

Acer Swift 5 został wyposażony w 14-calowy ekran. Moim zdaniem to optymalna wielkość do codziennej pracy, a przy tym pozwala na zachowanie odpowiednio niewielkich wymiarów. Naturalnie oferuje on rozdzielczość Full HD. 1920 x 1080 pikseli to obecnie standard i w sumie trudno na to narzekać, ponieważ oferuje to wystarczającą ostrość obrazu.

Matrycę wykonano w technologii IPS TFT LCD. Trzeba zacząć od tego, że maksymalna jasność to stosunkowo skromne 240 nitów, przez które trudno używa się laptopa na dworze pełnym słońcu. W zamian odwzorowanie kolorów jest przyzwoite, choć zdecydowanie nie będzie to sprzęt dla grafików, ponieważ pokrycie palety barw Adobe RGB wynosi 63%, a sRGB - 97%. Be zastrzeżeń wypada kontrast oraz kąty widzenia.

W przypadku laptopów ważną rolę odgrywają zastosowane głośniki. Na komputerach oglądamy również filmy, więc przydaje się odpowiednie brzmienie. Niestety, Acer Swift 5 nie zachwyca na tym polu. Głośniki grają za cicho, brzmienie jest dosyć płaskie, a przy wysokim poziomie głośności audio staje się wręcz uciążliwe. Z tego względu korzystanie ze słuchawek czy zewnętrznych głośników jest jak najbardziej wskazane.

Jeżeli chodzi o kamerkę, to producent postawił tu na matrycę 1 Mpix. Co ciekawsze, może ona nagrywać filmy w rozdzielczości tylko HD, więc trudno uznać Swifta 5 za poważny laptop do prowadzenia wideorozmów. Jakość jest naprawdę słaba.

Wydajność, działanie, oprogramowanie

Acer Swift 5 został wyposażony w układ Intel Core i5 – 8250U. Procesor składa się z czterech rdzeni (z ośmioma wątkami – Hyper-Threading) o częstotliwości taktowania 1,6 GHz, które w trybie Turbo może wzrosnąć do 2,4 GHz, z 6 MB Smart Cache, wytworzony z procesie litograficznym 14 nm oraz z zintegrowaną grafiką Intel UHD Graphics 620 (maksymalny zegar: 1,1 GHz, wsparcie dla DirectX 12, obsługa 4K / 60 kl./s, wsparcie do 3 monitorów).

Benchmarki

3D Mark
11 Performance: 1580
Fire Strike: 907

PC Mark 8
Work: 4718
Home: 3276

Cinebench R10
Single-Core: 5158
Multi-Core: 11238

Zastosowane podzespoły oraz powyższe wyniki z testów syntetycznych doskonale wskazują na to, że Acer Swift 5 nie jest urządzeniem stworzonym do gier. Owszem, możemy tu zagrać w mniej wymagające gry pokroju Fortnite, Overwatch, Rocker League czy FIFA (do odsłony 17) w niskich ustawieniach graficznych. Dostrzegalne pozostaje jednak to, że laptop stara się agresywnie trzymać użyty układ w ryzach i bardzo szybko próbuje ograniczać jego zegary. Do tego przy korzystaniu z pełni możliwości komputera staje się on dosyć głośny jak na sprzęt tej klasy.

Przeczytaj również: Historia FIFA.

Tytuł Liczba klatek na sekundę Ustawienia graficzne
Wiedźmin 3 12 Niskie, 1024 x 768
Rise of the Tomb Raider 17 Niskie, 1280 x 720
Rocket League 50 Niskie, 1920 x 1080

Na nasze dane mamy dysk SSD o pojemności 256 GB. Moim zdaniem to optymalne rozwiązanie, które spokojnie wystarczy w laptopie. Warto dodać, że oferuje on naprawdę dobre osiągi.

SSD Odczyt (MB/s) Zapis (MB/s)
Seq Q32T1 1110 549,9
4K QD32 284,3 207,8
512 640,8 472,5
4K 60,49 21,61

Acer Swift 5 bardzo dobrze radzi sobie w codziennej pracy. Czterordzeniowy procesor, 8 GB RAM i dysk SSD przekładają się na satysfakcjonujące rezultaty, dzięki czemu uznaję ten model za świetny do pracy biurowej i w terenie. Naprawdę, nie wszystkie laptopy z tego segmentu mogą pochwalić się tak stabilnym działaniem. Owszem, w niektórych sytuacjach brakuje 16 GB pamięci operacyjnej, ale myślę, że dla docelowych użytkowników Swifta nie będzie to najmniejszy problem.

Na pokładzie znajdziemy oczywiście Windowsa 10 Home. Nie pojawiły się tu żadne irytujące preinstalowane dodatki, za co należą się słowa uznania dla Acera.

Czas pracy

Wydawać się mogło, że niewiarygodnie niska waga musi oznaczać krótki czas pracy. Nic bardziej mylnego. Acer Swift 5 potrafi wytrzymać 5,5 - 6 godzin używania przeglądarki przy włączonym WiFi i jasności ekranu ustawionej na około 50%. W przypadku oglądania filmów można uzyskać rezultaty na poziomie średnio 8 godzin. Moim zdaniem jest wystarczająco. Ładowanie od 0 do 100% zajmuje około dwie godziny.

Podsumowanie

Acer Swift 5 to bardzo ciekawa propozycja, która zachwyca swoją niską wagą i wysoką mobilnością. Poza tym to również porządny sprzęt. Oferuje on wystarczającą wydajność i całkiem ładną obudowę, ale z drugiej strony mógłby oferować lepszą klawiaturę czy audio. Jeżeli ktoś szuka wysoce mobilnej propozycji, warto postawić na Swift 5.

Zalety:

  • lekkość,
  • wygląd,
  • mobilność,
  • działanie na co dzień,
  • możliwość ustawienia ekranu pod kątem 180 stopni względem klawiatury,
  • porządny wyświetlacz.

Wady:

  • brak slotu kart microSD,
  • wydajność w grach
  • niska jasność maksymalna ekranu,
  • przeciętny gładzik i klawiatura,
  • jakość dźwięku,
  • słaba kamerka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu