YouTube

YouTube bierze się za aborcję. Niektóre treści polecą

Jakub Szczęsny
YouTube bierze się za aborcję. Niektóre treści polecą
9

Dezinformacja jest jednym z największych wrogów nauki ogółem. Aborcja - jako jeden z bardziej intymnych i dzielących różne grupy zabiegów, również jest poddawana procesom związanym z fake newsami. YouTube widzi ten trend i zamierza z nim walczyć, wprowadzając program walki z nieprawdziwymi faktami dotyczącymi przerywania ciąży.

Właśnie w tym momencie, moderatorzy powinni już usuwać coraz więcej materiałów zawierających fake newsy dotyczące aborcji. O starcie zmagań z dezinformacją dotyczącą przerywania ciąży poinformowano w wątku na Twitterze: komunikacja odbyła się za pomocą konta YouTube Insider, które zazwyczaj służy do przekazywania najświeższych wieści z obozu największego serwisu contentowego na świecie. Wszelkie materiały zawierające nieprawdziwe stwierdzenia dotyczące aborcji będą usuwane, a kanały je prezentujące będą albo ograniczane, albo permanentnie blokowane.

Nowa polityka YouTube dotycząca treści prezentujących fałszywe twierdzenia na temat aborcji pojawiła się tuż po tym, jak zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, wyeliminowano właściwie konstytucyjne prawo do aborcji po niecałych 50 latach. Zaowocowało to tym, że liczne stany wchodzące w skład USA uchwaliły ustawy, które przewidują kary za przeprowadzenie zabiegu przerywania ciąży. Rzecz jasna spotkało się to z ostrym protestem środowisk lewicowych oraz feministycznych. YouTube obawia się, że z tego treści dezinformujących w temacie aborcji będzie jeszcze więcej: już teraz można powiedzieć o tym, że materiałów promujących niebezpieczne i sprzeczne z aktualną wiedzą naukową procedury oraz substancje. Gorszy dostęp do legalnego przerywania ciąży może spowodować, że kobiety będą poszukiwać alternatywnych metod.

YouTube już od dłuższego czasu promuje zgodne z konsensusem medycznym praktyki - wcześniej zaktualizowano wytyczne odnoszące się do ludzkiego zdrowia przy okazji pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz fałszywych treści dotyczących z patogenem oraz szczepionkami, które przed nim chronią. Wraz z tym, jak pojawiało się coraz więcej informacji na temat wirusa oraz metod nabywania na niego odporności - YouTube poczuł się zobowiązany do tego, aby chronić użytkowników przed wpływem dezinformujących kanałów, realizujących narrację sprzeczną z aktualną wiedzą naukową.

YouTube będzie promować wiedzę z zaufanych źródeł

YouTube przygotowuje centrum informacji, w którym będą znajdować się dane pochodzące z zaufanych źródeł, które zajmują się popularyzacją treści zgodnych z nauką. Nowa polityka odnośnie treści oraz wspomniane centrum są ogólną odpowiedzią na apel UltraViolet oraz Physicians for Reproductive Health, które napisały list otwarty podpisany przez ponad 70 dostawców usług medycznych i 190 organizacji wzywających YouTube i platformy social media do powstrzymania rozprzestrzeniania dezinformacji związanej z aborcją. Natomiast w zeszłym miesiącu, Google zapowiedział że będzie usuwać dane lokalizacyjne użytkowników krótko po tym, jak usuną niektóre placówki medyczne - w tym kliniki aborcyjne. Ma to być sposobem na ochronę interesów użytkowników, którzy mogliby zostać zidentyfikowani przez służby lub organizacje lobbujące za absolutnym zakazem aborcji na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu