Apple

ABC Data kupuje iSource za 15,5 miliona złotych. Tyle jest wart biznes dystrybutora Apple w Polsce?

Grzegorz Marczak
ABC Data kupuje iSource za 15,5 miliona złotych. Tyle jest wart biznes dystrybutora Apple w Polsce?
20

Na razie jest umowa warunkowa bo zgodę na transakcję musi wyrazić UOKiK. Kwotę zakupu ustalono na 15,5 miliona złotych za 100% akcji w firmie. ABC Data to czołowy dystrybutor IT w naszym regionie. Prognozowane wynik na 2013 (niedawno podniesiono prognozę) to 4 827,391 mln zł obrotu a EBITDA to 80...

Na razie jest umowa warunkowa bo zgodę na transakcję musi wyrazić UOKiK. Kwotę zakupu ustalono na 15,5 miliona złotych za 100% akcji w firmie.

ABC Data to czołowy dystrybutor IT w naszym regionie. Prognozowane wynik na 2013 (niedawno podniesiono prognozę) to 4 827,391 mln zł obrotu a EBITDA to 80,167 mln złotych. Mają więc z czego kupować. Transakcja o której mowa będzie opłacona gotówką oraz akcjami ABC Data.

Kwota 15 milionów w kontekście znanego dystrybutora sprzętu Apple (dopiero niedawno pojawi się mocny konkurent w postaci spółki AB) w Polsce wydaje się być dość niska. No ale nasze wyobrażenia to jedno a jak widać realia to zupełnie co innego. Wszyscy wiemy, że marże w biznesie komputerowym duże nie są. Biorąc natomiast pod uwagę popularność Apple w Polsce możemy mieć faktycznie duże obroty przy małych zyskach.

Nie wiedziałem jednak, że jest aż tak źle skoro spółka która w 2012 osiągnęła 300 milionów złotych obrotu (W KRS ostatnie dane są za rok 2011) sprzedaje się dziś w całości za 15,5 miliona złotych.

Ciekawy jestem co w takim razie w tym biesie dostrzega ABC Data? Mają wprawdzie w swoich szeregach byłego prezesa iSource ale to chyba nie jedyny powód zainteresowania tą firmą? Rozumiem, że mają lepsze procesy i lepszą siłę przetargową w niejednych negocjacjach. Mogą też traktować tę działkę jako skromny ale pasujący do tego co robią dodatek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu