Apple

2020 będzie rokiem debiutu okularów AR od Apple

Albert Lewandowski
2020 będzie rokiem debiutu okularów AR od Apple
7

Rzeczywistość wirtualna oraz rozszerzona stanowi jeden z najgorętszych tematów w całej branży technologicznej. Możemy obserwować coraz to większe zaangażowanie w ten segment ze strony wielu producentów, którzy starają się dopracowywać obecne rozwiązania oraz tworzyć treści, ciekawe z perspektywy przeciętnego użytkownika. Również Apple planuje wejść na rynek konsumencki z własnym produktem.

Przyczajone Jabłko

Firma z Cupertino zdążyła już pokazać niejednokrotnie, że nie interesuje ją bycie pierwszym dla zasady i stara się być pierwszym producentem, który zaoferuje naprawdę dobre urządzenie w danej kategorii. W przypadku opracowywanych gogli AR na to również się zapowiada. Obecnie możemy znaleźć w sprzedaży kilka różnych urządzeń tego typu, ale już na rynku konsumenckim najłatwiejsze do zakupu są okulary VR. Można je dokupić m.in. do smartfona, dzięki czemu nie wymagają własnego wyświetlacza oraz dodatkowych podzespołów wbudowanych w siebie.

Najsłynniejszym projektem w dziedzinie AR pozostają Google Glass. Mimo ich niepowodzenia jako produkt na co dzień, okazały się być strzałem w dziesiątkę dla klientów z sektora biznesowego. Innym przykładem, znacznie młodszym, jest HoloLens autorstwa Microsoftu. Muszę jednak zauważyć, że brakuje tu czegoś stworzonego z myślą o zwykłych konsumentach, którzy nie szukają gogli do pracy.

Dopracowany projekt

iOS 11 wprowadził ARKit, który pozwala deweloperom na tworzenie aplikacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość. Mogliśmy już ujrzeć, na co pozwala ta technologia. O dziwo, Apple udało się mnie pozytywnie zaskoczyć i rzeczywiście oferowane możliwości pozytywnie nastawiają przed jej kolejnymi generacjami.

Oprogramowanie to krok pierwszy. Kolejnym będzie zaprezentowanie własnych okularów, jednak aktualnie prace nad nim są na dosyć wczesnym etapie i jeszcze wiele elementów może ulec zmienia. Najważniejsze, że będzie to niezależny produkt z własnym ekranem oraz procesorem. Na razie mówi się o przygotowaniu ich na 2019 rok, podczas gdy debiut ma być podobno planowany na 2020.

Być może to, co zaprezentują Amerykanie zrewolucjonizuje rynek. O ile Watch tego nie zrobił, o tyle w temacie AR firma ta ma szansę naprawdę odnieść ogromny sukces. Chyba że do tego czasu rywale, pokroju HTC czy Samsunga, zdołają ich prześcignąć.

źródło: AppleBloomberg przez Engadget

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu