Samsung

A może tak zakrzywiony monitor QLED podłączany przez Thunderbolt 3?

Mateusz Stach
A może tak zakrzywiony monitor QLED podłączany przez Thunderbolt 3?
5

O tym, że Samsung przygotowuje sporo nowości na CES 2018, wiemy nie od dziś. Firma właśnie dodała do listy ciekawy monitor przeznaczony zarówno do rozrywki jak i do pracy.

Nazwa CJ791 nie wpada od razu w ucho, ale tak właśnie ochrzczono zakrzywiony monitor QLED z Thunderbolt 3. Samsung twierdzi, że to pierwsza tego typu konstrukcja na rynku. Przyjrzyjmy mu się bliżej, by stwierdzić czy rzeczywiście jest to coś naprawdę ciekawego.

Thunderbolt 3

Koreańczycy zdecydowanie musieli zazdrościć konkurencji spod znaku LG. Ci ostatni zapowiedzieli na styczeń premierę kilku monitorów wyposażonych w łączność Thunderbolt 3, w tym nowy panel wykonany w technologii Nano IPS. Rosnąca popularność złączy USB-C oraz bazującego na nim Thunderbolt 3 jest faktem. Sprawia ona, że producenci akcesoriów śmielej inwestują w tworzenie urządzeń, które podłączymy do komputerów z tym nowoczesnym złączem.

W zależności od tego jak podłączymy tego typu monitor, może on ładować laptopa z mocą do 85 W, lub sam przekazywać obraz i być ładowany przez pojedynczy kabel. Może też stać się częścią środowiska sprzętów wyposażonych w Thunderbolt 3 takich jak stacje dokujące, inne monitory czy akcesoria takie jak zewnętrzne karty graficzne eGPU.

Zakrzywiony monitor z matrycą QLED

Monitor Samsunga ma przekątną 34 cale, proporcje 21:9 i rozdzielczość 3440 x 1440. Jego krzywizna została określona na 1500R. Wykorzystanie technologii QLED przekłada się na odtwarzanie 125% palety barw sRGB, głęboki kontrast oraz wynoszące 178 stopni kąty widzenia.

Patrząc na te parametry, można dojść do wniosku, że Samsung nie walczy tym modelem o miano najlepszego monitora. Tu więcej atutów zdaje się mieć niezakrzywiony 34-calowy LG 34WK95U o rozdzielczości 5K (5120 x 2160). Raczej powinien on mieć na tyle przystępną cenę, że służył będzie popularyzacji zakrzywionych paneli QLED. Podobnie powinno być z dającym spore możliwości podłączaniem monitora przez pojedynczy kabel Thunderbolt 3.

Źródło: Samsung

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu