Mobile

A co powiecie na BlackBerry z Androidem?

Michał Majchrzycki
12

Nie, nie - tym razem nie będzie mowy o kolejnym pomyśle zapaleńców polegającym na instalowaniu systemu Google'a w smartfonach kanadyjskiej firmy RIM. Zamiast tego parę szczegółów z poletka doświadczalnego twórcy telefonów BlackBerry. Smartfony RIM z Androidem rzeczywiście miały się pojawić - wyjawi...

Nie, nie - tym razem nie będzie mowy o kolejnym pomyśle zapaleńców polegającym na instalowaniu systemu Google'a w smartfonach kanadyjskiej firmy RIM. Zamiast tego parę szczegółów z poletka doświadczalnego twórcy telefonów BlackBerry. Smartfony RIM z Androidem rzeczywiście miały się pojawić - wyjawia CEO firmy, Thorsten Heins. Moim zdaniem to całkiem ciekawy pomysł. Dlaczego w takim razie zrezygnowano z tego rozwiązania?

Jeszcze parę lat temu BlackBerry był na ustach wszystkich interesujących się mobilnymi technologiami. Co się stało? W ciągu bardzo krótkiego czasu kanadyjski producent telefonów z pozycji lidera na rynku spadł do jednego z mniej liczących się graczy. Cały czas mam nadzieję, że sytuacja ta ulegnie w końcu zmianie i RIM wróci do gry. Na razie jednak chyba potrzebuje czasu na odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Ta rzeczywistość zaś to hegemonia dwóch potężnych graczy – Apple’a i Google’a. Jest jeszcze raczkujący Windows Phone, jednak Microsoft cały czas nie potrafi dobrego systemu dla smartfonów przekuć w komercyjny sukces (choć wzrost jest widoczny). Co więc pozostaje? Albo zrobić coś samemu, albo też dołączyć do zwycięzców. RIM obrał tę pierwszą, trudniejszą drogę. Nie oznacza to wszakże, żeby nie zastanawiano się nad alternatywami.

Thorsten Heins
Rąbka tajemnicy na ten temat uchylił szef kanadyjskiej firmy, Thorsten Heins. W rozmowie z „The Telegraph” powiedział m.in., że w RIM poważnie zastanawiano się, czy nie wprowadzić do BlackBerry Androida. Mogłoby to ułatwić sprzedaż smartfonów, dzięki współpracy z Google i rozpoznawalnej na całym świecie marce Android. Ostatecznie jednak stwierdzono, że Android nie pasuje do założeń smartfonów BlackBerry. Dlaczego?

- Android za bardzo skupia się na grach i aplikacjach, za mało na rozwiązaniach biznesowych
- firmie RIM trudno byłoby konkurować z Samsungiem czy HTC

Podejrzewam, że z podobnych przyczyn nie wprowadzono też BlackBerry z Windows Phone. RIM postanowił w każdym razie wrócić do starych założeń i skupić się na dalszym rozwoju własnego OS. Czy to dobra droga? Moim zdaniem – tak, pod warunkiem jednak, że firma będzie w stanie zaproponować własne, ciekawe i przede wszystkim innowatorskie rozwiązanie. Tylko w ten sposób RIM będzie mógł konkurować z rozwiązaniami już dostępnymi na rynku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu