Moje przemyślenia

Chcesz wydłużyć czas pracy baterii w smartfonie? Płać za pełne wersje aplikacji

MK
Marcin Kamiński
26

Macie czasami wrażenie, że bateria w smartfonie wyładowuje się szybciej niż powinna? Odpowiedzialne za ten stan rzeczy mogą być darmowe aplikacje. Dotarliśmy do raportu, który jasno pokazuje, że przeładowane reklamami darmowe wersje programów znacząca wpływają na czas zużycia baterii. Okazuje się za...

Macie czasami wrażenie, że bateria w smartfonie wyładowuje się szybciej niż powinna? Odpowiedzialne za ten stan rzeczy mogą być darmowe aplikacje. Dotarliśmy do raportu, który jasno pokazuje, że przeładowane reklamami darmowe wersje programów znacząca wpływają na czas zużycia baterii. Okazuje się zatem, że czasami warto wydać trochę pieniędzy nie tyko na dodatkowe funkcje w programie, lecz także na dłuższe działanie telefonu na jednym ładowaniu baterii.

Dokładny pomiar zużycia energii przez uruchamiane aplikacje możliwy był dzięki oprogramowaniu Eprof. Testom poddano smartfony z systemem iOS, Android oraz Windows Phone 7. Na warsztat wzięto sześć popularnych aplikacji, takich jak gra Angry Birds, Free Cess, Facebook czy NYTimes. Wynik? Zaskakujący. Jedynie 10 do 30% energii pobieranej z baterii telefonu zasilało podstawowe funkcje testowej aplikacji. Co pożerało resztę baterii? Odpowiadając możliwie krótko - reklamy.

"Na przykład, w Angry Birds tylko 20 procent energii jest wykorzytywane do wyświetlania i uruchomia gry, podczas gdy 45 procent przeznacza się na znalezienie i przekazywanie położenia użytkownika poprzez GPS, a następnie pobieranie odpowiednich do lokalizacji reklam przez połączenie 3G. Połączenie 3G pozostaje aktywne przez około 10 sekund, nawet jeśli transmisja danych jest kompletna, a ten "energetyczny ogon" konsumuje kolejne 28 procent energii pobieranej przez aplikację" donosi New Scientist.

Czy prezentowane statystyki są wynikiem nieudolności programistów popularnych na smarftonach aplikacji? Zdecydowanie nie. Deweloperzy korzystają jedynie z kodów firm zewnętrznych, które pozwalają zarabiać im na oferowanych użytkownikom za darmo aplikacjach. Najczęściej skrypty wyświetlają geotargetowane reklamy, co powoduje uruchomienie w telefonie lokazacji GPS oraz transmisji danych przez internet, a tym samym ogromne zużycie baterii. Płatne, pełne wersje aplikacji nie posiadają uciążliwych reklam, dlatego też pozwalają przedłużyć nieco działanie naszego smartfona na pojedynczym ładowaniu.

Ja osobiście jestem zaskoczony jak bardzo reklamy w programach zużywają energię. A Wy zauważyliście kiedyś, że darmowe aplikacje zżerają baterię w telefonie?

Źródło obrazka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneAndroid