Telekomy

Operatorzy nie czekają już na aukcję 5G. Po Plusie, teraz Orange uruchamia 5G dla swoich klientów

GU
Grzegorz Ułan
12

Najpierw Plus ogłosił 11 maja uruchomienie 5G do komercyjnego użytku na szeroką skalę, a dziś Orange zapowiedział podobny ruch o nieco większym zasięgu. Od 1 lipca rusza #hello5G

Plus uruchomił 5G na częstotliwość 2,6 GHz TDD na 100 nadajnikach w 7 miastach w Polsce – Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i w Katowicach, obejmując swoim zasięgiem 3 miliony osób.

Orange z kolei, uruchomi 5G w Warszawie, Łodzi, Krakowie oraz Katowicach na większej liczbie nadajników, bo mowa o 1600 stacji bazowych, co ma dać dwa razy większy zasięg 6 mln osób.

Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska:

Orange Polska zawsze oferuje klientom indywidualnym i biznesowym usługi łączności oparte na sieciach najnowszych generacji: światłowodach, 4G, wkrótce również 5G. Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy.

Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci To zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. Aby tam dotrzeć, potrzebujemy częstotliwości.

Dlatego mamy nadzieję, że proces przydziału pasma ruszy wkrótce, abyśmy mogli sprawnie i z korzyścią dla polskiej gospodarki zbudować sieć nowej generacji.

Do uruchomienia nowej technologii 5G na swoich nadajnikach Orange wykorzysta dzięki refarmingowi część pasma 2100 MHz, wykorzystywanego do tej pory na potrzeby LTE.

Co z aukcją 5G na cztery bloki o szerokości 80 Mhz w paśmie 3,4 – 3,8 GHz? Pierwotnie miała się już ona rozpocząć, ale wybuch epidemii przesunął ją w czasie, dziś nie wiadomo czy w ogóle dojdzie do niej jeszcze w tym roku. Dlatego operatorzy już teraz, by nie utracić przewagi konkurencyjne uruchamiają 5G na posiadanych zasobach i częstotliwościach.

Źródło: Orange.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu