Technologie

No, to teraz pozostaje nam czekać na wdrożenie technologii 5G...

Jakub Szczęsny
No, to teraz pozostaje nam czekać na wdrożenie technologii 5G...
Reklama

LTE wdrożono na dobre wcale nie tak dawno. W Polsce, prace nad tym standardem przesyłania danych są prowadzone już od bardzo dawna, natomiast ekspansja tej technologii obejmuje dopiero ostatnie 4 lata. Wkrótce może się jednak okazać, że trzeba będzie się przyszykować na kolejny krok w rozwoju sieci komórkowych - International Telecommunication Union zaprezentowało specyfikację dla standardu nowej generacji.

Sieci komórkowe pracujące w ramach technologii 5G będą w stanie udźwignąć transfery danych nawet do 20 Gbps downloadu oraz 10 Gbps uploadu dla jednej stacji bazowej. Oczywiście są to mocno teoretyczne składowe specyfikacji zaprezentowanej przez ITU. W realnych warunkach, owe limity danych dla użytkowników będą współdzielone. Warto jednak wskazać a to, że dzięki wdrożeniu nowej technologii będzie możliwe zapewnienie odpowiedniej jakości usług przy zagęszczeniu do 1 miliona użytkowników na jeden kilometr kwadratowy.

Reklama

5G będzie również bardziej efektywne w przypadku wysokich prędkości poruszania się użytkowników. Standard będzie działać efektywnie nawet w sytuacji, gdy korzystający z sieci rozwinie prędkość do 500 km/h (na przykład w pociągu). Stacje bazowe będzie można przystosować do pracy w terenach silnie zurbanizowanych oraz takich, w których ruch użytkowników odbywa się bardzo szybko.

5G to również niższe opóźnienia, a także niższe zużycie energii

Dzięki zastosowaniu technologii 5G, możliwe będzie dalsze obniżenie opóźnień. Obecnie, LTE charakteryzuje się całkiem niskim czasem odpowiedzi na poziomie około 20 ms. Wykorzystanie nowego standardu obniży ten wskaźnik do około 4 milisekund w idealnych warunkach (dobra widoczność z BTS-em, niskie obłożenie sieci). Warto wspomnieć o tym, że technologie oparte na URLLC będą mogły się charakteryzować opóźnieniami nawet na poziomie 1 milisekundy.

Ale nie tylko niskie opóźnienia oraz wysokie transfery to zalety nowej technologii. Warto dodać, że interfejs 5G pozwoli na zużycie mniej energii nie tylko w czasie mocnego obciążenia, ale również wtedy, gdy sieć nie jest tak mocno eksploatowana. Tyczy się to również modemów zainstalowanych w urządzeniach mobilnych - warto dodać, że w ostatnim czasie, Intel wprowadził na rynek nowe Atomy, które przygotowują rynek na przyjęcie technologii 5G. Urządzenia zdolne do obsłużenia sieci 5G będą wyposażone w mechanizmy pozwalające na dobranie stylu pracy do aktualnych potrzeb.

Docelowym przeznaczeniem sieci 5G będą nie tylko smartfony, ale również i inne sprzęty podłączone do internetu - tych jest obecnie coraz więcej. Wysokie transfery, a także niskie opóźnienia spowodują, że podłączenie choćby całego domu do internetu i sterowanie nim z poziomu innego urządzenia nie będzie już niczym dziwny. Zresztą, należy zauważyć, że również potrzeby użytkowników ulegają zwiększeniu. Powszechny już niemal streaming zastępujący inne formy konsumowania treści to również wyzwania dla infrastruktur dostarczających sygnał sieci do domów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama