Gry

5 gier w Steam dla Linuksa w które trzeba zagrać!

Rafał Kurczyński
37

Platforma Steam stworzona przez Valve, wraz z kilkoma naprawdę ciekawymi grami zawitała na dystrybucjach Linuksowych już jakiś czas temu. Na chwilę obecną w bibliotece sklepu odnajdziemy 368 produkcji, jednak które z nich są warte naszego zainteresowania? Liczba gier dostępnych dla Linuksa jest c...

Platforma Steam stworzona przez Valve, wraz z kilkoma naprawdę ciekawymi grami zawitała na dystrybucjach Linuksowych już jakiś czas temu. Na chwilę obecną w bibliotece sklepu odnajdziemy 368 produkcji, jednak które z nich są warte naszego zainteresowania?

Liczba gier dostępnych dla Linuksa jest coraz większa. Wszystko za sprawą Valve, które to robiąc konkurencję dla m.in. Desury, zachęcił twórców gier PC do tworzenia konwersji swoich największych hitów dla naszej ukochanej platformy. Pomimo mojego ostatniego wpisu, w sklepie Valve odnajdziemy kilka naprawdę fajnych produkcji w które warto zagrać. Co prawda, nie są to gigantyczne, kasowe produkcje, jednak jakby nie patrzeć jest to idealny sposób na zabicie czasu oraz przeżycie parę naprawdę ciekawych historii, czując, że jesteśmy częścią tych opowieści. Będzie to bardzo subiektywna lista, jednakże mam nadzieję, że chociaż jedna z pięciu pokazanych dzisiaj gier wam się spodoba - niech gra się rozpocznie!

Portal 2

Pierwsza część gry Valve pokazała nam, jak łatwo stworzyć niesamowitą grę zręcznościową z wplecionymi elementami Sci-Fi, która poza paroma godzinami fajnej zabawy przyniesie nam coś więcej, jak tylko zabawę. Mogę dziś śmiało powiedzieć, że Portal 2 to niesamowita gra, która jest kontynuacją niesamowitej serii jak i wątku fabularnego. Pierwsza część tej gry była i jest jedynie wstępem do świata, który przyjdzie nam zwiedzać w drugiej części gry.

Jest to tytuł, o którym mógłbym opowiadać godzinami, tylko po co? Najlepiej kupić ten niesamowity tytuł i zagrać w niego samemu - polecam! Grę odnajdziecie tutaj, jednakowoż gra na tą chwilę jest w fazie testów - co to oznacza? Gra nie jest oficjalnie oznaczona jako gra dla Steam OS + Linux, jednakowoż grę możemy sobie spokojnie kupić, pobrać i przejść, choć podczas rozgrywki możemy odnaleźć parę niedoróbek.

Amnezja: Maszyna do świń

Amnezja jest jedną z moich ulubionych serii gier typu survival-horror. Druga część, skupiająca się głównie na kompletnie innym, równie ciekawym wątku fabularnym pokazuje nam, że twórcy gry mają na siebie pomysł. Co prawda, za stworzenie gry nie odpowiada Frictional Games a The Chinese Room, jednak magia pierwszej części została tu spektakularnie przeniesiona. Oczywiście, inny producent oznacza inne podejście do sprawy, dlatego też w tej części głównym powodem ciarek na plecach gracza nie są potwory, tylko klimat - muzyka, widoki oraz wspaniale opowiedziana historia - dla mnie bomba!

Jak w przypadku pierwszej Amnezji, nasz główny bohater traci pamięć i próbuje odnaleźć się w piekielnym świecie, którego los sam zgotował. Walka z samym sobą, problemy oraz utrata żony czy dzieci - to nazywa się tragedia, a to dopiero początek. Grę odnajdziecie tutaj.

Left 4 Dead 2

Jeżeli lubicie gry akcji, FPS oraz kooperacyjne - znaleźliście grę, która się wam naprawdę spodoba! Left 4 Dead 2 jest tytułem, którego chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Świat zarażony nieznanego pochodzenia wirusem zaczął zmieniać ludzi w żywe trupy, które odmiennie do innych takich produkcji - są pełne życia energii i marzą o tym, aby skosztować troszkę waszej świeżej krwi.

Jest to tytuł, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia był rozdawany za darmo. Według mnie to jeden z dwóch najlepszych tytułów Co-Op FPS dla systemu Linux - nic, tylko polecić. Naturalnie, znajdziecie go tutaj.

Wiedźmin 2: Zabójcy królów

Wiedźmin 2 jest tak naprawdę ciekawą grą, która jest już dostępna dla systemów z rodziny Linux, jednakowoż nie jest to gotowy produkt - suma sum, grę możecie ściągnąć, jednak jeszcze w nią nie zagracie. Myślę, że w przeciągu tygodnia-dwóch ten stan materii się jednak zmieni, dlatego też polecam przygody naszego rodowitego Geralta.

Przygody Wiedźmina to naprawdę przepiękna baśń, która według mnie jest idealnym konkurentem dla m.in. Assasin's Creed. Osobiście nie grałem jeszcze w drugą część tej wspaniałej sagi, ale na sto procent stanę się jej posiadaczem gdy tylko będzie można ją uruchomić na moim ukochanym Ubuntu. Znajdziecie ją tutaj.

To the Moon

Niewiele jest gier tak unikatowych jak To the Moon. Zachowana w stylistyce retro opowieść o człowieku, która nie jest do końca grą, jednakowoż nie jest również filmem. To interaktywna historia zawierająca w sobie wręcz bombę atomową emocji , która na końcu gry wyciska łzy z naprawdę wielu oczu.

Według mnie jest to jedna z najlepszych tego typu produkcji, a przede wszystkim gra warta każdej ceny. Tą przepiękną fabularną broń na osoby nieczułe na emocje znajdziecie tutaj.

Jak więc widzicie, wśród wielu produkcji Indie w sklepie Steam można odnaleźć kilka naprawdę genialnych gier dla systemu Linux i będę wam to przypominał gdy tylko pojawi się kilka nowych, naprawdę ciekawych tytułów. Cykl ten pojawiać się będzie co dwa tygodnie, będzie co oglądać! Naturalnie za pomoc w podsunięciu dwóch ostatnich tytułów dziękuję Damianowi - założycielowi Penguin Gamers.

Grafika: [1] [2] [3] [4] [5]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu