32

Nie będziecie chcieli wracać do „normalnej” telewizji – 4K w nc+ zagościło na dobre

Wprowadzenie rozdzielczości HD do ofert polskich operatorów telewizyjnych było nie lada wydarzeniem. Początki były dość nieśmiałe, ale dziś uznajemy ją za standard i coś powszechnego. O wiele ciekawszą ścieżką kroczy rozdzielczość 4K, a że spora część widzów posiada już odpowiednie telewizory, to należy przyjrzeć się temu, jak wygląda telewizja w 4K i zadać sobie pytanie, czy warto zdecydować się na nią już dzisiaj.

Skąd się wzięło 4K?

4K to fraza, na którą natknął się każdy użytkownik smartfona, komputera czy telewizora. Aż trudno uwierzyć, że taką rozdzielczością dysponują dziś nawet urządzenia mobilne, choć zasadność ich zastosowania jest poddawana w wątpliwość. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku telewizorów, gdzie przeskok z Full HD, znanego szeroko jako 1080p, na 4K, czyli w praktyce 2160p, jest znaczący. Najprościej rzecz ujmując, 4K to czterokrotnie wyższa rozdzielczość wyświetlacza od Full HD, a skoro ekrany w telewizorach urosły kilkukrotnie, to na panelach od około 45 cali w górę różnica jest zauważalna gołym okiem. Ale by było to możliwe, niezbędne są odpowiednie treści, bo choć funkcja skalowania (rozciągania) obrazu działa dziś znacznie lepiej, niż  kilka lat wcześniej, to obraz źródłowy musi posiadać odpowiednią liczbę pikseli, by maksymalnie wykorzystać rozdzielczość 4K ekranu telewizora.

Za dynamiczny rozwój 4K musimy podziękować internetowi. To właśnie dostarczane przez sieć treści w 4K Ultra HD spopularyzowały odbiorniki wspierające ultra wysoką rozdzielczość, a co za tym idzie nadały rynkowi odpowiednią dynamikę, co z kolei przełożyło się na spadek cen telewizorów 4K, które teraz przeważają w ofertach każdego producenta. Pierwsze skrzypce odgrywały serwisy VOD oraz cyfrowe sklepy z filmami. Dopiero później doczekaliśmy się fizycznych wydań filmów i seriali na płytach 4K Ultra HD Blu-ray. Za tym trendem podąża telewizja i jako pierwszy kanał 4K w Polsce wystartował Canal+ NOW 4K, gdzie mogliśmy oglądać pierwsze transmisje sportowe oraz emitowane seriale oraz filmy w 4K. Obecnie uwagę należy zwrócić na Canal+ 4K Ultra HD, którego ramówka pełna jest przeróżnych programów nadawanych właśnie w 4K. Jeśli obawiacie się, że nie znajdziecie tam nic dla siebie, to czytajcie dalej, bo platforma zdążyła przygotować naprawdę szeroki wachlarz filmów, seriali, dokumentów, którymi można nacieszyć oczy i uszy

Co oglądać w 4K na Canal+?

Czuję, że powinienem zacząć od treści oryginalnych, czyli takich, które Canal+ przygotował samodzielnie do emisji na swoim kanale. A tytułów takich powstało już kilka, chociażby seriale “Kruk” oraz “Nielegalni”. Obydwie produkcje nakręcono i emitowano w 4K, co uczyniło je pierwszymi polskimi serialami emitowanymi w telewizji w ultra wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo, na Canal+ 4K Ultra HD obejrzymy także programy “Zielona rewolucja Marty Dymek”, czy “Polska z góry 2” ukazujące najpiękniejsze zakątki naszego kraju z lotu ptaka.O ile w rozdzielczości HD takie obrazki prezentują się bardzo dobrze, to dzięki 4K można dostrzec tak wiele szczegółów, że całość wypada po prostu wybornie i trudno oderwać wzrok od telewizora. To samo tyczy się przepięknych programów przyrodniczych jak “Ostatnia żyrafa”, czy cała seria “Błękitna planeta II”, który pokaże nam podwodne krainy w sposób, jakiego sobie jeszcze nie wyobrażaliście.

Jurassic World: Upadłe królewsto. W CANAL+ 4K ULTRA HD. © 2019 NBCUniversal All Rights Reserved

Jurassic World: Upadłe królewsto. W CANAL+ 4K ULTRA HD. © 2019 NBCUniversal All Rights Reserved

Wracając do tematu filmów i seriali – Canal+ 4K Ultra HD to także hollywodzkie hity, jak “Berry Seal. Król przemytu”, “Obcy: Przymierze”, “Bodyguard – Zawodowiec”, “Nowe oblicze Greya” czy “Czas mroku”, wkrótce również “Deadpool 2”, których próżno szukać w jakości 4K z HDR w ofertach serwisów VOD. Nie brakuje też seriali, takich jak “Wersal. Prawo krwi 3”, “Imię róży”, “Informator”, “Purpurowe rzeki” i “Mr Mercedes”, które w 4K do obejrzenia są tylko na tym kanale.

Gdy wspominałem o różnorodności oferty, wcale nie przesadzałem, bo fani sportu czy muzyki też będą mieli na co popatrzeć. W rękach Canal+ pozostała kolebka piłki kopanej, czyli wyspiarski futbol na najwyższym poziomie. Oprócz rozgrywek angielskiej Premier League, widzowie mogą oglądać niemiecką Bundesligę, gdzie oczywiście mnóstwo uwagi przykuwa nasz znakomity strzelec Robert Lewandowski w barwach Bayernu Monachium.Nie wolno zapomnieć o polskiej LOTTO Ekstraklasie i hiszpańskiej LaLiga Santander, które też obejrzymy w 4K Ultra HD. Muzyka, to oczywiście największa uczta dla uszu, ale jeśli jednocześnie będziemy mogli doświadczyć koncertu w ultra wysokiej rozdzielczości z dźwiękiem Dolby Audio, to chwilami można się po prostu zapomnieć i przenieść myślami  w miejsce wydarzenia. Spotkało mnie to przy spokojnej, lecz pełnej emocji muzyce Norah Jones z występu w niewielkim lokalu Ronnie Scott’s w Londynie, który zarejestrowano właśnie w ultra wysokiej rozdzielczości. Oprócz Norah Jones, w kolekcji VOD CANAL+ 4K możemy zobaczyć koncerty Erica Claptona, Muse, Imagine Dragons, Pearl Jam czy Petera Gabriela.

Czym jest Canal+ 4K Ultra HD?

Ale na obraz w 4K składa się znacznie więcej elementów, niż wyższa rozdzielczość, choć nie zawsze o tym pamiętamy. By prezentował się jak najlepiej, usprawnionych zostało znacznie więcej jego cech i chyba najlepiej będzie zacząć od czegoś takiego jak HDR, ponieważ mniemam, że taka nazwa obiła Wam się już o uszy. To bardzo ważna składowa, ponieważ dzięki niej obraz staje się bardziej naturalny – wszystko wynika z większej rozpiętości, pomiędzy jasnymi i ciemnymi partiami kadru. Za najlepszy przykład służy zawsze ujęcie, w którym widać wnętrze pomieszczenia oraz widok zza okna (na jasny dzień). Bez HDR balans pomiędzy obydwoma widokami nie będzie właściwy – ludzkie oko na żywo byłoby w stanie dostrzec szczegóły wewnątrz i na zewnątrz, ale w przypadku nagrania bez HDR zarejestrowanie tego wszystkiego nie jest możliwe. Dzięki HDR zachowany jest także lepszy balans w przypadku najjaśniejszych partii obrazu (widok na Słońce), które wydają się bliższe temu, co widzimy własnymi oczami. Innym przykładem mogą być światła jadącego samochodu, czy jupitery na stadionie piłkarskim, które z funkcją HDR świecą o wiele jaśniej, niż w zwykłej telewizji HD czy na telewizorze 4K bez funkcji HDR.

Czas mroku. W CANAL+ 4K ULTRA HD. © 2018 NBCUniversal All Rights Reserved

Czas mroku. W CANAL+ 4K ULTRA HD. © 2018 NBCUniversal All Rights Reserved

Całości dopełniają HFR i WCG – spokojnie, to nic strasznego i nie musicie nawet wiedzieć, co dokładnie oznaczają te trzyliterowe skróty. Ale wyjaśnijmy je: HFR odpowiada “high frame rate”, czyli zwiększonej częstotliwości odświeżania obrazu, gdzie liczba klatek z 24 lub 25 do aż 50, co przekłada się na lepsze odtworzenie płynności ruchu. Kiedy jest to istotne? Przy widowiskach sportowych oczywiście, a jak przeczytaliście wyżej, tych nie brakuje na Canal+ 4K Ultra HD i ten kanał nadaje z częstotliwością 50 klatek. WCG natomiast to Wide Color Gamut, czyli szeroka paleta barw. W porównaniu do wcześniejszych technologii mówimy nawet o dwukrotnie szerszej palecie, co uwidacznia się szczególnie przy najbardziej nasyconych barwach, jak czerwień czy zieleń, ale też inne kolory wyglądają na ekranie telewizora coraz bliżej tego jak widzimy je w rzeczywistości. Wszystkie te nowinki wspiera Canal+ 4K Ultra HD i obsługiwane są przez dekoder 4K UltraBOX+ od nc+, który platforma wprowadziła do swojej oferty już w 2017 roku. Najlepszy efekt zobaczycie na telewizorach 4K ze wsparciem HDR i dużym pokryciem procentowym palety barw (WCG).

Oferta 4K w nc+

Podpisując teraz umowę na pakiet płatnej telewizji z 4K od nc+, możecie liczyć na darmowy dostęp do kanału Canal+ 4K Ultra HD przez cały jej okres – treści w 4K tylko będzie przybywać, a jeśli nie jesteście w stanie obejrzeć konkretnego filmu, meczu lub nowego odcinka serialu w momencie emisji, to bez przeszkód możecie zaplanować jego nagranie w takiej formie, jakiej jest nadawany, czyli w 4K Ultra HD, więc niczego nie stracicie. NC+ udostępnia również swoim abonentom, którzy podłączą dekoder do internetu, usługę nc+ GO TV, w której znajdziecie kolekcje VOD z treściami 4K podzielonymi na kategorie dokument, film, koncert, serial. Więcej o ofercie nc+ przeczytacie tutaj, natomiast pełną listę programów w 4K znajdziecie na tej stronie. My już testowaliśmy dekoder 4K przy okazji pierwszych transmisji i do dziś pamiętam, co napisałem po obejrzeniu pierwszego meczu w 4K: “ja nie chcę wracać do zwykłej telewizji”. Wy też nie będziecie chcieli.

 

Artykuł powstał we współpracy z nc+.